| Pricob_Marian_1965 a întrebat:

Ce se poate pune in rachiu de casa facut din bostina si drojdie de vin sa scap de mirosul de struguri? Mentionez ca rachiul e bun are peste 45 gr dar vreau sa scap de acea aroma.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai de ce sa scapi de aroma? Aia e toata jmecheria si asa il diferentiezi de un rachiu mai scump din comert, facut din cereale. Zic mai scump in comparatie cu banalul S.A. (spirt si apa).
Daca vrei sa scapi doar de gustul rau, trebuie redistilat. Si la redistilare, cand curge la 60 de grade il separi, dupa care il reglezi din apa, inainte de a se raci. Ce curge in continuare va fi calitatea a doua, dar ce a curs pana la 60 va fi ce trebuie sa fie.
Si apropo, la 45 de grade la noi in Ardeal i se spune febra...

| relian a răspuns:

La 45 de grade nu ar trebuie sa aiba aroma asa puternica.Aroma nu cred ca o poti elimina, de aia se si numeste rachiu de mere sau rachiu de prune au aroma specifica, altfel ar fi doar alcool din ala fara nici o aroma.Se poate elimina aroma dar nu stiu daca o poti face tu acasa.Mai baga-l odata la distilat si vezi ce iese.