| PringAloe a întrebat:

Ce tip de ulei se foloseste pentru ungere lant drujba?
Uleiul tip 5w-30 de motor e bun?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E bun și 5W30, e bun și uleiul de amestec pentru motoare în 2 timpi cu benzină, merge chiar și uleiul de floarea soarelui (deși nu e cel mai potrivit).
Totul e să nu o folosești FĂRĂ, pentru că atunci se duce și lanțul, dar mai ales lama. Nu mai vorbim că se pierde și din putere prin frecare sporită.

| 4ndr33y a răspuns:

Da, eu am pus dar sa nu pui exagerat, important e sa existe lubrifiere. 5W-30 e cam moale si s-ar putea sa curga dar daca ai pe acasa, poti sa folosesti pana cumperi special.