| mgtow a întrebat:

Cei care au apartament la etajul 4 ca sa nu mai aveti probleme la baie cand vreti sa faceti dus si sa nu mai asteptati minute bune ca sa vina apa calda nu e vreo solutie sa te poti lega direct la gaz din bucatarie catre baie sa-ti vina apa calda mai repede? Mai ales centrala proprie costa o avere sa aduca tevile de jos si toata mana de lucru (vecinii nu au bani sa plateasca) si varianta buteliei de gaz nu e buna pentru ca nu am benzinarie in apropiere sa vanda butelii + ca e de carat mult pana sus ci e cam grea. Voi cum procedati stiti vreun secret in afara de a incalzi apa la aragaz.

Răspuns Câştigător
| praf a răspuns:

Boilerul electric poate fi o solutie buna!

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca ai gaze de la retea cea mai buna solutie sa-ti iei un instant pe gaze, nou costa in jur de 600 roni, eu asa am acasa.

| mgtow explică (pentru Hombre):

Nu am auzit de asa ceva e un fel de boiler?

| Hombre a răspuns (pentru mgtow):

Arata la fel ca centrala de incalzire pe gaz dar mai mica ca volum si se fixseaza pe perete,si se face legatura la apa curenta, cand actionezi robinetul de apa cald ea porneste automat si iti vine apa calda. Vezi daca te hotarasti sa-ti ei vezi sa fie cu aprindere electronica, cea care o am eu e mai veche si e cu flacara de veghe si o actionez manual atunci cand am nevoie de apa calda. E mai rentabila decat boilerul electric pentru ca consuma atat cat o folosesti apa calda,in schimb boilerul electric trebuie sa-l bagi mai inainte sa se incalzeasca apa iar daca vrei sa ai mereu apa calda evident ca el consuma mai multa energie electrica sa o mentina la teperatura stabilita de tine. Avantajul instantului este ca sta mereu in pozitia oprit si se porneste numai cand actionezi robinetul de apa calda. Mergi pe la magazinele care vand boilere, centrale, caloriferesau in general sanitare si acolo te lamureste vanzatori, vezi ca instantul sa fie de 12 litri ca era candva si unele mai mici, de 8 l acum nu stiu daca acelea se mai fabrica dar ai in vedere 12 litri. Deci INSTANT de 12-13 l cu aprindere electronica. Vezi ca legarea la gazul de la retea trebuie sa fie cineva autorizat iar la reteua de apa cauta si tu un instalator oarecare.

| mgtow explică (pentru Hombre):

Problema e ca pe scara mea nu am retea de gaz individuala (e la bucatarie teava de gaz trasa spre aragaz) si vecinii nu sunt de acord sa faca separat (ceea ce ma cam enerveaza) si unica solutie mi-ar fi boilerul electric, de vreo 12-15l (ala n-ar consuma asa mult curent daca in casa locuieste o persoana nu?)

| Hombre a răspuns:

Uite si un link ca sa te lamuresti mai bine.
http://www.boilere.net/......uri-pe-gaz
Vezi ca sunt multe firme producatoare.

| Hombre a răspuns:

Tu ai gaze in bucatarie si baia ta e departe de bucatarie?

| Hombre a răspuns:

Un boiler de 15 l nu-ti ajunge decat sa speli niste vase de dus nici vorba. Pentru dus iti trebuie un boiler de 60-80 l.

| mgtow explică (pentru Hombre):

Bine dar eu ma gandeam daca ar putea sa traga de la teava de la aragaz pentru boiler dar fara racordare nu merge din cate mi-a zis maicamea si acum daca tot vorbim de ala electric mi-ar ajunge la intretinere factura aproximativa a apei rece care o pierd asteptand sa vina cea calda. (oricum nu are cum sa fie asa scump curentu pentru un boiler electric pentru ca nu incalzeste apa intruna).

| Hombre a răspuns:

Daca ai gaze in bucatarie montezi instantul in bucatarie si rezolvi doua probleme, apa calda la bucatarie si la baie. numai ca la baie trebuie sa mergi cu o conducta la baie. Daca as sti schema apartamentului pe loc ti-as face o shema cu toate detaliile.Dar da-mi totusi niste lamuriri, intre bucatarie si baie se interpune vreo camera?

| Hombre a răspuns:

Da de la conducta care se alimenteaza aragazul se face o ramificatie (simplu se pune un teu T) si se alimenteaza si instantul si din instant coducta care iese cu apa calda o poti duce si la spalatorul de vase din bucatarie(optional) si la baie.

| mgtow explică (pentru Hombre):

Bine, o sa intreb pe acel site asa sa ma lamuresc.

| mgtow explică (pentru Hombre):

Sper sa mearga pentru ca mi-ar veni de minune un boiler si pe gaz e un pic mai ieftin.

| Hombre a răspuns:

Sigur ca e mai avantajos pentru ca instantul (nu-i mai zice boiler pentru ca nu e acelasi lucru) consuma decat atunci cand functioneaza pe cata vreme boilerul electric consuma mereu daca il tii in priza pentru a mentine apa la temperatura prestabilita, iar gazele sunt mai ieftine.

| mgtow explică (pentru Hombre):

Dar nu e ilegal sa ma leg direct de la aragaz fara racordare? Eu nu stiu cum sunt legile in tara pentru astea.

| Hombre a răspuns (pentru mgtow):

Ti-am mai spus, apelezi la un instalator autorizat pentru gaze, iar la reteaua de apa un instalator oarecare sau cineva priceput.

| superdorex a răspuns:

Pai cumpara-ti un Boiller si rezolvi situatia!

| mgtow explică (pentru superdorex):

Boiler electric vrei sa zici?

| mgtow explică (pentru superdorex):

Problema e ca e costisitoare instalarea deoarece scara nu are tevi trase pentru centrala proprie si nu am de gand sa platesc eu apoi vecinii sa se foloseasca gratuit de instalarea platita de mine.

| superdorex a răspuns (pentru mgtow):

Da. unul electric...eu am unul de 15 litri si merge pentru dus!

| mgtow explică (pentru superdorex):

Si la factura de curent cat iti vine? Maicamea tot zice ca va fi mult dar eu nu o cred deloc si tin cont ca voi locui singur in casa.

| mgtow explică (pentru superdorex):

Pe alta parte e un avantaj ca te debransezi de la caldura iarna (nu stai in frig daca te imbraci bine cu haine groase) si ai facturi mai mici la intretinere.

| superdorex a răspuns (pentru mgtow):

Nu consuma mult, doar e mic de 15 litri! Cel putin vara chiar e super!

| superdorex a răspuns (pentru mgtow):

Hai ca ai inceput sa faci misto...si mistocarii ca tine au loc in alta parte...da-ti doua palme in fata oglinzii din baie sa iti revii!

| mgtow explică (pentru superdorex):

Eu nu fac misto deloc de ce crezi asa ceva?

| florin1979 a răspuns:

Cumpara-ti cazan sub presiune, pe lemne il pui langa cada, faci foc si il racordezi la bateria de la cada! si ai apa calda!

| mgtow explică (pentru florin1979):

Am baie mica si nu ar incapea acel cazan. Mai vad eu ce planuri are maicamea pentru apa calda.

| Prapacea a răspuns:

Da, va trebui să te muți în Ardeal, unde blocurile au fost construite cu rețea de gaz, iar proprietarii și-au pus contoare individuale

| mgtow explică (pentru Prapacea):

Eu am apartament in Sacele jud BV si reteaua de gaz merge pe scara iar daca unu consuma mai mult restul locatariilor platesc ceea ce nu poate plati ala numai ca peste cativa ani ma voi muta in Brasov si scap de belelele alea. Era bine daca se putea trage teava de gaz ca sa incalszeasca apa calda direct.

| Prapacea a răspuns (pentru mgtow):

Totul depinde de asociația de locatari. Eu sunt născut la Mediaș, iar blocul în care locuiesc părinții mei, ca de asemenea majoritatea blocurilor din localitate, are rețea de gaz individuală, izolație termică și acoperiș cu țigle. Acestea s-au făcut toate înainte de 2007, acum există finanțări de la fondul de mediu, sau alte forme de finanțare prin care o asociație de locatari poate aplica pentru proiecte asemănătoare, nu trebuie decât interes și bunavoință din partea locatarilor.