| Fla23 a întrebat:

Centrala electrica consuma curent mult una de 9kw?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde ce incalzeste. O centrala de 9 kW intr-o casa pasiva va consuma foarte putin, aceeasi centrala intr-o hardughie de casa cu exteriorul la rosu, cu tamplarie veche si ineficienta, cu placa de beton pe post de tavan samd, va consuma imens.

| sierra1 a răspuns:

Nuuu, doar nouă kw/oră

| relian a răspuns:

Pt o centrala electrica,sau sa te incalzesti electric,este scump,dar sa o poti face trebuie sa ai o casa f bine izolata,nu cum izoleaza romanii casa pe afara.
Inca o chestie,eu nu as da bani pe o centrala,pentru ca nu e doara aia,trebuie sa pui si calorifere,care si alea te costa de te usuca.
Cel mai rentabil daca e sa folosesti electricitate,este sa cumperi aeroterme,sau cum se mai numesc,pui cate una in fiecare camera faci caldura cat ai nevoie.
Centrala trebuie apa,ai probleme,curg caloriferele etc laughing aa incalzesti direct aerul si aia e tot.
Tragi la o priza ceva cabluri mai groase,pui o siguranta pe masura si ai terminat lucrarea.
Ori poti pune caldura doara,dar centralizata,cumperi de la companiile de aer conditionat,alea se ocupa si cu rece si cu caldura,dar trebuie sa stii sa instalezi furtune de aer,ai nevoie sa dai ceva gauri in tavan,deci se preteaza mai bine la casele care nu au placa de beton la tavan.
Se poate si acolo dar e mai mult de munca.
Nu am inteles pe romani si nici pe europeni de ce inca au ramas tot la sistemul ala ce foloseste calorifere,dar fiecare cu cel doare.

Ce ai mai putea,dar nu stiu cat costa, este sa folosesti un aparat de aer conditionat cu heat pump, folosesti ala pana vine frigul ala mare, nu consuma mult, apoi sa ai ceva element electric, dar totul tine de ce bani ai.

| Digikey a răspuns:

Depinde cat de mult este folosita.Are un termostat care declanseaza din cand in cand.