| KlArt a întrebat:

Centrală termică:
-pe gaze;
-electrică;
-sau pe lemne;
Ori pompă de caldură (aer condiționat cu inverter)?

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pompele de caldura sunt foarte scumpe dar sunt cele mai bune nedepinzand de combustibil ci doar de curentul care o alimenteaza. Mai citeste si pe aici: https://www.pompedecaldura.net/......i-electric
Eu zic ca una pe lemne. Nu este asa scumpa si poti arde in ea si peleti care au un randament de 99%.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu zic pe lemne.

| KlArt explică (pentru Bondarel99):

O fi 'ECO' să tăiem oxigenul?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe peleti sunt excelente din cate am discutat cu utilizatorii. sunt foarte bune Panourile Radiante!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sau corp radiant.winking

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu tine nu-i nevoie de alt sistem de incalzire!
Wow! Din cauza ta continua incalzirea globala!?winking laughing tongue

| Adiadictie a răspuns:

Din aia solara ca are subventie de la stat

| KlArt explică (pentru Adiadictie):

Subvenția, dacă vine, ajunge după 3-4 ani. Totuși, la -25 de grade, o mai avea randament?

| TudorVali a răspuns:

Eu votez pentru pompele de caldura, merita investitia, le-as pune pe primul loc, apoi centralele pe lemne cu gazeificare, zicea cineva ca trebuie sa cauti lemne uscate, dar cunosc un model nou Viessmann Vitoligno 150 care isi regleaza arderea prin intermediul sondei Lambda, a.i poate fi alimentata cu lemne de diferite calitati (esenta, umiditate...). Pe locul 3 centralele termice pe gaz si pe ultimul loc centralele electrice care reprezinta cea mai scumpa modalitate de incalzire la ora actuala. In ceea ce priveste aerele conditionate noi cu Inverter, da sunt foarte economice silentioase

| Amalia666 a răspuns:

Pe lemne e cea mai buna dar exista sanse sa nu gasesti lemne foarte uscate si atunci focul se aprinde greu sau nu ofera destula caldura.

| VValentina a răspuns:

Buna! Aerul conditionat nu mi se pare o solutie potrivita pentru sanatate pe termen lung. Pana la decizia finala, gasesti aici cateva variante folositoare pentru incalzire rapida https://www.all4ventilation.ro/incalzire-electrica.

Bafta sa gasesti ce ai nevoie!