| cristyle a întrebat:

Centrala termica pe propan ( GPL) sau butan ( butelie aragaz )?
Buna ziua, socrul meu a achizitionat o centrala termica noua ( Ariston Matis 24FF ). A montat pe ea o butelie cu butan. Centrala este dotata cu duze pentru gaz metan la pornirea centralei flacara este rosie, bubuie si se reseteaza.Cauza find duzele care trebuie schimbate cu cele de butan (cu orificiul mai mic ). Vreau sa intreb daca ar pune o butelie GPL (propan ) mai trebuie schimbate duzele? Sau se pote face alt reglaj la centrala?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Pentru ca presiunea in butelie este mai mare ca la gaz metan. Trebuie chemat un specialist de la gaz.