| alex495 a întrebat:

Chiar este nevoie in agricultura sa schimbi recolta in fiecare an? De exemplu nu pot pune grau 10 ani la rand si gata? Chiar trebuie sa alternez cu porumb sau alta planta?

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Asa am auzit si eu ca este bine pentru pământul respectiv sa se schimbe recolta la fiecare an; dar nu cunosc o explicație in privinta asta.
Dar exista o explicatie pentru care Dumnezeu a dat o lege ca pământul sa se lucreze doar 6 ani, si in cel de-al șaptelea sa nu se lucreze: ca sa se odihnească. Dumnezeu a promis ca cel care va face asa îl va binecuvânta cu un castig dublu in cel de-al saselea an.
Iată ca si pământul are nevoie de refacere. Sunt curios daca stiinta aproba lucrul acesta.

| alex495 explică (pentru anonimg):

Eu ma gandesc ca e o tactica de marketing, grau, doar seamana si dupa treiera, daca ai bani il si stropeste. La porumb, dai cu azot, cheama pe ala cu tractorul sa are, sa l stropeasca, sa l treiere dupa si sa l si curete cu combina, asta inseamna o groaza de bani, evident exista metoda manuala unde numai dai atatia bani dar iti distrugi viata daca n ai tractor macar si nici familie de 10 membrii. E tactica ca la grau decat sa l culeaga si sa l semene atata, maxim 600 de lei. Pe cand la porumb e 500 de lei fiecare operatiune de mai sus pentru un hectar. Sa ai vreo 3-4 e o crima mai ales cum e in Romania de taranu prefera sa stea pe ajutorul social la carciuma decat ca mine 12 ore pe camp sa l culeg sau sa l sap

| zurick a răspuns:

Nu,nu poti pune grau 10 ani la rand. Fiecare planta are nevoie de un alt tip de hrana din sol. Daca pui doar grau in fiecare an, solul n-o sa mai aiba aceeasi cantitate de hrana pentru nevoia plantei.In schimb, daca alternezi culturile cu o planta din alta familie (deci care are alte nevoi ), aceasta isi va lua din sol substantele folositoare ei, deci nu va exista niciun risc.
Mai multe detalii => http://bit.do/rotire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicidecum. O plantație se schimbă la minim 3, maxim 5 ani. În primul an abia se obișnuiește solul! Pe o perioadă mai mare de 5 ani poți cultiva arbuști sau pomi fructiferi.

| alex495 explică (pentru anonim_4396):

Minim 3 ani... La mine daca nu ii zici sa puna porumb dupa ce ai avut grau maxim 2 recolte nu te mai baga in seama cu nimic dupa. Poate de aia are o casa cat casa poporului... Pe aia cu lucerna nu i ajuta absolut cu nimic cu toate ca are si aparat de intors iarba si de facut baloti

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Anul acestea plantează niște virgule!

| Porcusorul a răspuns:

Este regula de baza a agriculturii. Se numeste rotatia culturilor si e cunoscuta din preistorie cand s-a observat ca, daca alternezi culturile, atunci productia se pastreaza la un nivel ridicat. De fapt, rotatia culturilor a insemnat un salt urias pentru agricultura fara de care societatile umane ar fi ramas pentru totdeauna la nivelul primitiv de vanatori-culegatori, iar hrana ar fi fost insuficienta pentru dezvoltarea unei civilizatii la nivelul tehnologic in care ne aflam in prezent. Daca semeni acelasi tip de cultura timp de 10 ani, productia se seminte va fi atat de mica la finalul acelui deceniu incat de abia ti-ar ajunge sa reinsamantezi terenul pentru inca un an.

| alex495 explică (pentru Porcusorul):

Am zis ca exemplu 10 ani, sa schimb la 5 ani nu la 2

| litteram29 a răspuns:

Exista tehnici agrothenice, citeste despre "asolament"
https://anunturigratis.info/