| hapy a întrebat:

Cine stie cum se prepara un ierbicid, din substante obisnuite?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din 4 l apa calda, 250 ml otet de 9 gr, 100g sapun de casa razuit. Ingredientele se amesteca pana la dizolvarea totala si se pulverizeaza pe plante. Poti mari doza de otet la 500 ml si sapunul la 200 g. aeun ierbicid total, da-l cat apa e calda.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Un erbicid total (neselectiv) foarte simplu, ieftin si usor de preparat este apa cu sare.

| simonapopovici a răspuns:

Erbicidele nu sunt chiar substante obisnuite. Mai intai trebuie sa intelegi ca un erbicid nu este neaparat scump, deci il poti cumpara dintr-um magazin de specialitate la un pret extrem de accesibil. Incearca produsil Roundup, este un erbicid neselectiv, distruge plantele verzi, dar nu si pomii si vita de vie. Se gaseste si in flacoane mici, pentru cca 100 mp suprafata de erbicidat. Se aplica prin pulverizare pe suprafata de erbicidat, de preferinta cand nu este vant si neaparat sa nu ploua macar cateva ore dupa erbicidare.
Daca vrei neaparat un "erbicid" din substante obisnuite, si suprafata nu este f mare, poti incerca clasica sare de bucatarie. Oricum insa, costa mai mult si nu face treaba unui flacon mic cumparat din magazin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ierbicidul se realizeaza din:

1 lingura gin sau otet
1 lingurita sapun
4 litri de apa fierbinte
Dupa ce ati amestecat ingredientele, turnati substanta intr-o stropitoate si imprastiati-o peste buruieni. Cand faceti acest lucru, aveti grija sa nu udati si iarba. Otetul ucide buruienile, dar poate face acelasi lucru si cu iarba ornamentala. Stropirile se fac in zilele foarte calde si insorite. Dupa ce buruienile stau la soare cu aceasta substanta pe frunze, se vor ofili in cateva zile. Revenind, daca va faceti probleme pentru iarba din gradina, atunci pulverizati cu grija substanta; in principiu, otetul ucide buruienile, iar sapunul face ca acesta sa se ‘prinda‘ bine de frunze.

NU uitati sa folositi manusi de protectie si aveti grija ca substanta sa nu intre in contact cu ochii sau sa fie consumata de animalele din jurul casei.