| caipiroska a întrebat:

Cineva mi-a dat un smochin. Cat de des sa il ud, cat de umed trebuie pastrat? Sau cum anume trebuie sa il ingrijesc.Are cineva smochini? Rezista iarna, trebuie sa le fac ceva special?
Multumesc.

1 răspuns:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie sa aiba parte de cel putin 8 ore/zi de lumina. Sunt foarte pretentiosi la lumina.
Udarea se face o data pe saptamana, iar in perioada de seceta la 2 zile.
Primavara cand pamantul e zvantat trebuie sa sapi la baza pentru afanarea solului si trebuie sa aplici si ingrasamant complex cu NPK si microelemente. De exemplu Universol violet din gama Scotts în jur de 50 – 100 g/ pom.
Daca are mai putin de 1 m inaltime trebuie ingrijiti pe timpul iernii printr-o izolare mai complexa.