| OrangeRoIt a întrebat:

Cires,diametru 23cm, lungimea 7.5m,care este cubajul?
Salcam, diametrul 29cm, lungime 10m, care este cubajul?
Este o metodologie de calculare aparte de cum calculeaza Romsilva?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

V= πR² · h π=3.14
Pai, trebuie sa afli raza.
c=2πr ==> r=c/2π
23=2πr ==> r=23/6.24==> r=3.68

V=3.14*13.5424*750=31892.352 cm.cubi

0.031892m³ de cires
Alta metoda de a masura volumul nu cunosc pentru cilindru dar poate Romsilva sa aiba in vedere ca spre varf pomii/copacii se subtiaza cu un anumit procent ce depinde de soi+ alte caracteristici.

Aici pentru molid:

http://www.editurasilvica.ro/analeleicas/6/1/toma.pdf

mai multe aici:

http://ro.scribd.com/doc/197697031/Calcul-Apv-Pt-Cires

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Romsilva are tabele cu cubajul pe metru liniar, in functie de diametru si acelea sunt in regula. Se ia in considerare diametrul mediu, respectiv cel de la mijlocul trunchiului.
Poti sa calculezi si singur, socotind trunchiul un cilindru si volumul este egal cu aria cercului corespunzator diametrului ori lungimea trunchiului, respectiv pi x r patrat x lungimea. Te las sa calculezi singur cubajul.