| Ciolac_Ghiorghe_1984 a întrebat:

Citi saci de ciment întra la metru cub?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde la ce il folosești. Fiecare aplicație presupune o clasa diferita de beton. Cel mai simplu este sa identifici clasa de beton necesara in notația veche. Principalele clase ar fi B100, B150, B200, B250, B300, B350, unde cifrele reprezintă cantitatea de ciment la metrul cub de beton, in kg. Sacii uzuali au 40 de kg.
Cu o cautare pe google găsești si rețetele de preparare, daca vrei sa faci treaba folosești sort si nisip in loc de balastru, întrucât poți controla mai precis cantitățile.
Daca ai in apropiere o statie de betoane, nu merita sa prepari betonul manual. Costurile sunt destul de apropiate, in schimb calitatea betonului de statie este net superioara. Iar daca pui la socoteala manopera, efortul si timpul de executie, vei vedea ca nu merita sa te complici.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune fara a sti marca de beton pe care o vrei, pentru fiecare marca este o cantitate diferita de ciment.
Cauta pe internet marcile de beton si acolo, la fiecare, iti da cantitatea de ciment necesara.