| PanaitescuMario a întrebat:

Conform acestui videoclip:https://www.youtube.com/watch?v=wTS6OTwE_UQ
Cat ma costa sa izolez fonic o camera de 4x3.5 si cu cati centimetri o sa mi-o micsoreze

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Costul difera in functie de magazin si de marca produselor utilizate. Asa ca iti voi da un mic necesar de materiale, la care poti verifica pretul.
Daca mergi pe indicatiile din filmulet, cu CD-uri dublate, o sa ai nevoie de 10 UD 4m, 60 CD de 3m, cam 35 mp vata minerala, 12 placi gipscarton, plus suruburi si dibluri, apoi doze pentru aparataj electric, banda de imbinare, super rigips, smirghel, lavabil, alte maruntisuri...
Daca pui CD-urile simple, iti ajung 30.
Daca vrei si tavanul, mai adauga 4 UD, 9 CD de 4m, 18 piese de incrucisare CD, 16 ancore sau bride, 14 mp vata, 6 placi gipscarton.
Camera se va micsora pe fiecare latura cu grosimea vatei alese, la care se adauga cam 2.5 cm, grosimea a doua placi de gipscarton. Deci daca pui vata de 10 cm, vei pierde 22.5 cm pe fiecare latura, daca pui 5 cm pierzi 12.5 cm samd.