| existential a întrebat:

Cred ca am descoperit un nou dezavantaj la traiul la bloc: intra miros de la vecini prin aerisirea de la baie, parfum, prajeli... Voua ce nu va place la traiul la bloc? Sau ce va place?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vecinul de la etajul 1 care intre orele 23-1 incepe sa isi mute mobila prin casa sau da cu bormasina.Tot asa seara se trezesc alti vecini si baga basul si manelele la maxim noaptea si ziua intre orele 14-16.Camerele(babele ) care barfesc si comenteaza la orice pas.Vecinii care isi arunca gunoaiele pe scara blocului si cei care isi arunca pe geam chistoacele,tampoanele, vata, prezervativele, boarfele, gunoaie menajere. Ghena de gunoi este langa bloc.Si daca te trezesti la 6 si muncesti pana dupa-amiaza si uneori ajungi acasa seara si iti bate in teava daca dai tv-ul mai tare si faci dus si ai masina de spalat pornita. Astia care omoara pisici sau le fura.

| existential explică (pentru relian):

Induri destule la bloc... Meriti o funda happy

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Sa - ti trăiască... vecinii! happy happy happy

| Monst a răspuns (pentru existential):

Multumesc!

26 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu aerisirea e de vina, ci masca. Am pățit-o cand lucram la un apartament, clienta era nemulțumită ca abia cumpărase apartamentul, și nu realizase ca venea miros urit de la subsol (era la parter). I-am schimbat toate mastile, ca erau praf, le-am făcut din rigips, am închis cu grija orice crăpătura, și mai apoi clienta a fost fericita ca s-a rezolvat problema. Fiind o cunoștință a soției, am mai ținut contact cu ea după aceea. Dupa vreo doua luni, a

flu ca vecinul de deasupra ei se luase de ea ca, de cand și - a amenajat apartamentul lui ii vine miros urit. Explicația e simpla, odată ce nu mai avea unde sa iasă la parter, mirosul de la subsol urca sus la unu. Nu era vina clientei mele ca, la fel ca la ea, mastile vecinului erau praf și permiteau mirosurilor sa între în apartament. happy

Mie la bloc nu îmi place ca e gălăgie. Dacă mai ai și norocul sa ai copii printre vecini, e vișina de pe tort.

| existential explică (pentru cristi202):

Masca e acel loc pe unde sunt tevile de apa in baie? Nu ma pricep happy

| cristi202 a răspuns (pentru existential):

Exact. De regula țevile sunt acoperite cu un perete fals, pe vremea comuniștilor realizat din ipsos (ghips), și care în timp crapa serios (am văzut destule) incit sa nu mai asigure tragerea aerului ca la un cos (care are ieșire deasupra blocului, acolo are o ieșire, asta e și scopul lor, aerisirea), și atunci mirosurile ramin în bloc.

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Intra pe unde spune femeia pe la aerisiri, dar daca are capacele alea praf intra si pe acolo, dar ala e miros de pe traseul conductelor, deci nu are cum sa miroase a prajeli.
Daca stai in bloc unde unia fumeaza papadie, adica marihuana o sa iti intre mirosu ala de sconcs si la tine laughing tot pe la aerisiri sau pe la masina de uscat rufe care are la comun teava de evacuare.

Bula
| Bula a răspuns:

M-am mutat de la bloc - la casa.
Aici miroase doar cuptorul si gratarul meu, precum si parfumuri alese. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Înseamnă că există și o doamna aleasa prin preajma happy

| relian a răspuns:

Acopera aerisirea la tine si nu mai vine mirosul.Tu duci un ventilator la fereastra de la baie si ai terminat lucrarea laughing

| Freya1 a răspuns:

Spatiu.Nu imi place ca nu este suficient, adică ai numa apartamentul tau si scara blocului. Daca iesi esti ca si in centru.La casa ai o curte ceva.
De plăcut imi place ca e mai usor de întreținut si pentru ca blocurile in general sunt in oras unde ai mai multe oportunități.

| wildthing a răspuns:

Daca intra parfum sau prajeli, nu e chiar asa rau, dar cand sta vecina de la trei pe wc o jumatate de ora, dupa ce nu a mai facuse de cateva zile, sa vezi atunci miros! laughing

| existential explică (pentru wildthing):

Asta n-o cred... cum sa iti miroase a rah** in casa de la vecini? laughing
Poate or fi ai mei mai constipati, de nu ii simt.

| Invictusman a răspuns:

O aud mereu pe vecina când vorbește singura, mai da și TV ul la volum ridicat.
Suferă de insomnie, doarme la 3-4 dimineața.
Inafara de vecina asta toți vecinii mei sunt normali, dacă nu era vecina asta venita de pe alta planeta era liniștea deplina.

| existential explică (pentru Invictusman):

Naspa. Du-te sa-i tii de urat, poate are nevoie saraca. O ajuti sa adoarma, ii citesti povesti sau altceva. happy

| Invictusman a răspuns (pentru existential):

Sa potolit de când mi-o murit mama, sa cumințit, și nici nu prea mai vorbește singura. E în vârstă, dacă era mai tânără ma ocupam eu de ea, ii ofeream tratament special.
În ultima vreme eu cred ca ii dau stres ei, s-au inversat rolurile, karma is karma 4ever.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urasc din tot sufletul meu cand dau vecinii cu bormasina si nu se mai opresc.

| existential explică (pentru anonim_4396):

Oo da asta e clasica. Te-ai gandit ca poate fac asta ca sa se destinda, ca o activitate placuta, antistres? La mine in bloc cred ca asta e scopul lor big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum te distantezi social cu atatia in acelasi bloc? Eu am un vecin care fumeaza pe scara blocului, un nesimtit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi place că atunci când eram mic și mă jucam cu frații mei care erau și mai mici ne băteau vecinii în țeavă. Nu aveam voie să facem mai nimic. Cu mirosul nu prea am probleme, dar la mine în bloc e problemă cu gândacii. Oricâte capcane ai pune în casă și oricât ai da cu soluție toxică vin înapoi, prin țevi pe undeva.
Desigur sunt și avantaje, un bloc de obicei e mai bine plasat, adică cel puțin la oraș clar n-o să vezi case pe lângă stații de metrou/autobuz sau prin zonele frecventate. Casele sunt mai mult la periferie. În plus întreținerea e ceva mai simplă, fiind sub administrația blocului. Sunt momente în viața unui om când blocul este decizia potrivită, dar în majoritatea timpului casa este net superioară. Dar nu toți putem face ce ne dorim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stau la bloc si singurul avantaj este privelistea pe care o vezi de la geam (daca stai la un etaj de sus).
In rest certuri cu vecinii, contruiesc aia de sus la 6 dimineata, dau petrecere la 2 noaptea, probleme cu locurile de parcare etc.
Nu ca la casa nu ar fi probleme, desigur happy

| Anuket a răspuns:

Nu mă deranjează nimic. Cu mirosul chiar nu pățesc, doar pe scara blocului simt.

| SociopatuI a răspuns:

Eu stau la tara, ce bine.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru SociopatuI):

Mai baga vecinul manele si-si bate nevasta prin curte?

| SociopatuI a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Da laughing happy
Dar sunt vecini diferiti. Unul baga manele si celalat isi bate amanta. Norocul meu cu primul este ca are serviciu, si baga doar cand are liber.

| Leo_Leo_1979 a răspuns:

La mine in baie miroase a tocanitza...imi imaginez ce-o fi la ei in casa daca doar prin aerisirea de la baie imi parfumeaza mie casa. este minunat traiul la bloc!