| anca_turhan a întrebat:

Credeti ca alama poate fi inlocuita cu ceva? Sa aiba proprietati asemanatoare? E o intrebare generala, nu aplicata pentru vreun produs anume. Vreau sa stiu daca mai exista vreun element cu proprietati asemanatoare ce cele ale alamei.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Este greu sa gasesti un material absolut identic, orice produs de inlocuire copiaza doar proprietatile relevante in aplicatia respectiva.
Astfel, dupa caz, alama a fost inlocuita cu otel, inox, aluminiu, zamac, mase plastice, materiale compozite, in functie de nevoi. Niciunul din materiale nu are toate proprietatile alamei, dar fiecare in parte o copiaza sau chiar o surclaseaza in domeniul respectiv.