| PaulGH a întrebat:

Credeti ca se poate folosi clor pentru un covor?
As vrea sa incerc, dar nu stiu daca fibrele covorului vor rezista la inalbitor. E vorba de un covor cu fir scurt din material standard, cred ca e polypropilena.

1 răspuns:
| Laura48 a răspuns:

S-ar putea sa nu te ajute raspunsul meu.
Personal, nu as folosi clor. Tinand cont ca nu ai cum sa testezi materialul. e greu de spus daca are importanta sau nu ca e material sintetic. Clorul e de obicei componenta inalbitorilor pentru haine albe, in niciun caz colorate, deci sunt sanse destul de mari sa il decoloreze.
Exista pe piata produse pentru scos petele de pe covoare. Sau, sampoane de covoare. Nu ai precizat daca e vorba de o pata mare, mica, ce provenienta are.
Personal, daca am vreo pata pe covor, mai mica, folosesc sapun Vanish si clatesc cu apa zona respectiva. Curata bine, dar e mult de lucru, dureaza pana se usuca covorul.
Daca e vorba de o pata mai mare, recomand sa apelezi la o firma de curatat covoare - preferabil sa ii intrebi inainte daca va iesi si pata respectiva - din doua motive: 1. ti-l aduc curatat inapoi. 2. si uscat. In plus, costurile nu mi se par mari.