| Daniel26 a întrebat:

Cu ce fel de spray/soluţie pot da balamalele de la o usă metalică de intrare ca sa nu mai scarţâie când o deschid?

Răspuns Câştigător
| snzpaul a răspuns:

Salut, WD-40.

| Daniel26 explică (pentru snzpaul):

Am cumparat spray-ul si e super-super! Cateva pufuri pe balamale si imediat s-a rezolvat problema scarţâirului la deschiserea usii metalice de intrare. Multumesc tie, cat si celorlalti care au precizat acest produs. Este genial! Merci!

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu WD40

Bula
| Bula a răspuns:

Rezolvari (in ordinea durabilitatii):

1. Se scoate usa din balamale si se aplica vazelina (folosita la mecanisme, masini) in strat subtire pe suprafata axului, dupa care se pune usa la loc si se misca de cateva ori (deschidere-inchidere). Cu timp, stratul de unguent se va uniformiza, durabilitatea fiind de muuulti ani.

2. Se pun cateva picaturi de ulei lubrefiant de mecanisme in orificiile superioare ale balamalelor si se misca usa de cateva ori, pentru uniformizare. Efectul va dura multe luni, chiar cativa ani.

3. Se sufla cu spray lubrefiant balamaua usii, se misca usa de cateva ori, dupa care se mai repeta suflarea.
Efectul va dura cateva luni, dupa care operatiunea se repeta la nevoie. Este metoda ceea mai putin durabila si ceea mai scumpa, dar comoda. big grin

In fiecare caz, unguentul se va intinde pe axul balamalei si nu va mai scartai.

Fiecare aplica metoda pe care-l doreste si e capabila...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ulei de floarea soarelui din bucatarie, pui un betisor cu vată din acela care folosesti sa cureti urechile, il bagi putin in ulei si dai la balamale si sa vezi ca nu vor mai scîrtîii

| HadesSs a răspuns:

Orice spray pe baza de lubrifiere

| potatodespotatonr12345 a răspuns:

Am uitat cum se numeste dar gasestibla metalo chimice du-te si imtreaba acolo