| painkilleeer a întrebat:

Cu ce se poate inlocui balsamul de rufe? Dar ceva care sa fie la indemana?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Balsamul de rufe nu e la indemana? Nu stiam asta.

| cyupaku a răspuns:

Otet

| Anonima6789777 a răspuns:

Nu este o alternativa ecologica, dar, cu un balsam de par ieftin, vei face economie. Amesteca 3 cani de otet alb distilat, cu doua cani de balsam de par si 6 cani de apa fierbinte. Pune un sfert de cana de solutie in recipientul pentru balsam si inca pe-atat direct in masina de spalat inainte de limpezire. Sau pentru parfum adauga uleiul tau estential preferat.
Te asigur ca, de la o spalare la alta, vei vedea cum culorile hainutelor tale se vor intensifica, tesaturile vor deveni mai placute la atingere, iar rufele, in general, vor capata o stralucire aparte! Foloseste aceasta metoda cel putin pentru hainutele copiilor tai, pentru a-i expune cat mai putin la toate substantele chimice pe care le contin balsamurile de rufe din comert!