| Lioana a întrebat:

Cu ce se poate taia un pervaz de granit gros de 15 mm?

12 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Cu ajutorul unui polizor unghiular ( flex ) la care ontezi un disc diamantat. Succes!

| Adiadictie a răspuns:

Se taie greu. iti plac cei ce vin sa faca asta?

| Lioana explică (pentru Adiadictie):

Nu-mi plac pentru ca cer bani si majoritatea nu ofera calitatea la care ma astept eu. Sunt perfectionista si ma astept si de la cei care vin sa faca o lucrare in casa mea sa faca lucrurile perfect.
Mai bine o fac eu. Daca e sa iasa prost macar stiu ca e facuta de mana mea si n-am platit pentru o treaba prost facuta.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Nu ti-as indica sa folosesti flexul, daca nu ai experienta in lucrul cu el. Nu te poti juca cu 11000 de turatii pe minut. Cind am vrut sa tai un toc de usa, si un cui aflat acolo mi-a aruncat pinza flexului intr-un deget incit am ajuns cu el la urgente, doctorita de acolo a zis ca doar cand aude flexul mergind se inspaiminta, dat fiind accidentele cu care a avut de-a face datorita lui. Si am crezut-o, flexul e cea mai periculoasa scula inventata. Doar faptul de a fi atit de util il face sa fie si folosit. Deci, nu te juca cu asa ceva. Mai bine chemi pe cineva. Daca nu ai pe cine care sa iti satisfaca dorinta de perfectiune, si sa nici nu te usuce la buzunar, pot veni eu, (eu nu ti-as lua bani decat daca ai vrea sa dai, pentru ca si eu am fost ajutat de cei de pe TPU cand am dat de necaz), daca nu esti cumva din zona de nord a tarii, e cam departe pentru mine pana acolo. In rest, am casa si in Bucuresti, si in Timisoara, si cum in curand voi avea un drum de facut pana in Timisoara, pot veni cam pe oriunde pe axa Bucuresti-Timisoara.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Multumesc de oferta Cristi dar nu sunt pe traseul tau. Oricum e o lucrare destul de grea pentru ca e vorba de pus un pervaz pe un sfert de cerc si ar trebui taiate vreo 5 bucati care sa se imbine perfect intre ele iar latimea lor difera pentru ca latimea locului de pervaz creste progresiv de la un capat la altul. Nici nu stiu daca se poate dar asa mi-au lasat locul de pervaz cei care au pus geamurile. De asta mi-e teama de servicii de proasta calitate.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Daca geamurile au fost puse strimb, ceea ce explica diferenta de latime, depinde de cit de strimb au fost puse. Daca e vorba de milimetri, se poate indrepta, va fi strimb pervazul, dar se poate face sa nu fie vizibil, sau nu asa de vizibil, daca e vorba de centimetri, atunci intr-adevar placile vor trebui taiate strimb, si va fi vizibil, dar un meserias va stii sa faca sa fie cit mai putin vizibil.
Nu stiu de ce, dar la mine asta e specialitatea casei, adesea am avut de-a face cu lucrari de facut in urma unora care au lucrat strimb si eu a trebuit sa indrept. Uneori e o provocare si imi reuseste, alteori, cand nu se poate, doar mai indrept cit de cit lucrurile.
Daca poti astepta pana in prima jumatate a lui octombrie, cand voi merge la Timisoara, eu pot incerca sa dau o fuga pana la Cluj, sa facem ca totul sa arate bine, si poti fi linistita in privinta asta pentru ca si eu sunt prin natura mea un perfectionist. Si as face asta pentru ca aici pe TPU, si eu am fost ajutat. Acum 5 ani a ars casa in care stateam cu chirie, si cei de aici s-au mobilizat si m-au ajutat si material, dar si moral si emotional, si atunci a insemnat enorm pentru mine, si de aceea mi-am propus sa ajut si eu pe cine pot pe aici. Deci nu te-ar costa nimic, singura chestie obligatorie e sa gasesc cand vin o sticla de suc la 2 l happy.
Adevarul e ca si imi place sa calatoresc, deci un drum pana la Cluj nu ma va deranja, dimpotriva imi va place, pentru ca nu am mai vazut Clujul de multisor.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Cred ca a fost o situatie foarte neplacuta, cea cu casa arsa. Ma bucur ca ai fost ajutat. Nu credeam ca cei de TPU pot face asta.
Esti foarte amabil. Multumesc inca o data. Deocamdata nu stiu cum sa fac cu pervazul acela. Ma tot gandesc.
Sunt 5 geamuri puse in unghi unul fata de altul. Diferenta locului de pervaz la primul geam fata de ultimul e de 10 cm. Deci bucatile nu vor avea vreun unghi de 90 grade intre laturi (doar cele din margini) si laturile lungi nu vor fi paralele. Problema cea mare e daca se vor imbina corect intre ele.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Da, a fost o situatie foarte neplacuta. Si am descoperit ca poti fi ajutat de cei depe TPU, desi eu credeam ca in viata cel mai bine e sa te descurci singur, si sa nu astepti ajutor de la cineva, eventual tu sa iti dai ajutorul cuiva.
Am inteles situatia ta din descrierea de dinainte, stiu ca nu sunt placi obisnuite cele ce trebuie puse. Si ca unghiul nu e de 90 de grade, ci depinde de unghiul dintre geamuri. Sper ca geamurile sa fi fost montate la acelasi unghi intre ele. Altfel, fiecare unghi al marginii fiecarei placi trebuie masurat dupa unghiul dintre geamul la care va fi pusa si geamul de linga el.
Imbinarea dintre placi nu e o problema, problema e stabilirea unghiului. Imbinarea se obtine usor, se taie prima placa, se monteaza, se vine cu a doua placa peste placa pusa inainte, in pozitia in care va fi, si se masoara taietura ei in functie de taietura primei placi. Asta daca pervazul vine pe exteriorul cercului realizat de geamuri. Daca e pe interior, e mai dificil, pentru ca placa nu poate fi pusa la locul ei pentru masuratoare, dar nu e imposibil de realizat o taietura perfecta.
Ceea ce m-a ajutat de multe ori in astfel de situatii e faptul ca am un program pe calculator, program de grafica profesional, CorelDraw, in el introduc datele, masuratorile, si pot face din cateva clicuri, cu eroare de zecimi de mm, desenul a ceea ce vreau sa execut. Fiecare placa pot sa o realizez, cu dimensiunile ei, intii in mod virtual. De aceea, daca mi-ai da dimensiunile geamurilor la locul unde va veni pervazul, dimensiunile exacte la capetele geamurilor, acelea care dau diferenta de 10 cm, si dimensiune dintre inceputul primului geam, si capatul ultimului (aceasta va determina unghiul dintre geamuri, daca e acelasi), adica linia dreapta de la inceputul pana la sfirsitul arcului de cerc, si imi spui daca va fi pervazul pe interiorul arcului de cerc, sau pe exterior, eu pot face desenul, pot vedea cum vor fi placile, si stiu la ce sa ma astept daca e sa vin sa le fac.
Si inca ceva: diferenta de 10 cm se poate face mai mica, doar ca la capatul geamurilor va fi de aprox 1 cm, iar la celalalt capat va fi de 2 cm sau mai mult, depinde de cit de vizibil va fi. Dar asta cel mai bine o pot vedea cu CorelDraw, pentru ca in programul asta ma pot juca cu dimensiunile, le pot schimba oricind doar dintr-un singur click, ceea ce face sa gasesc solutia optima in cel mai scurt timp posibil.

| Lioana explică (pentru cristi202):

Pervazul de granit il vreau pentru interior dar e nevoie si la exterior de pervaz.
Geamurile nu sunt montate in acelasi unghi, dar nu e diferenta mare intre ele. Adica la 4 dintre ele. Unul e in unghi de 270 grade fata de cele de pe arcul de cerc.
Ma gandeam si eu sa micsorez diferenta aceea de 10 cm lasand mai mult spatiu sub pervaz acolo unde e mai mic.
Nu cred ca merge cu proiectare pe PC. Socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ. Asa cum zici tu: se pune prima bucata apoi se masoara in functie de ea urmatoarea. Oricum nu ti-as putea masura unghiurile cu exactitate.

| cristi202 a răspuns (pentru Lioana):

Nu ma astept sa iasa pe calculator asa cum va fi si in realitate. In realitate dai de probleme pe care nu le-ai putut vedea in teorie. Insa proiectarea pe PC ma ajuta sa inlatur cit mai multe asemenea probleme, si ma ajuta sa imi fac o imagine cit mai clara despre ce e vorba.
Daca e diferenta intre unghiuri, da, nu pot fi masurate cu exactitate, dar se poate obtine o medie a lor daca se stie latimea fiecarui geam, se tine seama si de unghiul de 270 de grade, si distanta dintre marginile arcului de cerc pe care geamurile il formeaza. E doar o problema de geometrie happy. Dar se pare ca la fata locului trebuie facut totul.
Si, da, diferenta de 10 cm se mai inlatura lasind spatiu sub pervaz unde e mai mic, asa ma gindeam si eu.

| 17Ioana a răspuns:

Buna,
Sotul meu a taiat betonul de la pervaz, inclusiv gresia de pe el, cu un disc profesional de taiat betonul. I-a recomandat un prieten https://www.disc-beton.ro/26-discuri-ceramica, discul a fost fix ce a avut nevoie. Arunca o privire... poate te ajuta. Am vazut ca ei au si taiatul peretelui cu fir diamantat, nu stiu exact in ce consta.

| Marcelyn a răspuns:

Cu un flex cu disc de tăiat beton sau faianța