| sasa1sasa1sasa1 a întrebat:

Cu toate variantele din ofertele imobiliare, deja "sunt in ceata". Stiu ca sunt specialisti pe TPU si va rog sa ma lamuriti. Ce inseamna stadiile: la rosu, la gri, la alb si ce or mai fi. Cred ca "la cheie" stiu ce inseamna daca nu au aparut si aici "nuante". Merci.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da, si-l poti si vedea.
Daca este doar in faza de proiect sau in faza in care nu s-a ajuns la acel stadiu, atunci poti cere specificatii detailate. Poti duce specialisti si din partea ta pentru consultare, daca nu te pricepi.
Oricum, contractul trebuie sa cuprinda toate specificatiile tehnice, dotarile, precum si planurile detailate de constructii si instalatii a imobilului.
Contractul si anexele le poti solicita inainte de semnare, pentru consult cu specialistii tai (constructori, topografi, avocati etc). Nu esti obligat sa semnezi "pe loc".

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"La rosu" inseamna cladirea zidita, cu acoperisul pus, dar inca netencuita (de la culoarea rosie a caramizilor)
"La gri" inseamna cladirea tencuita interior si exterior, dar nefinisata inca, fara gletuirea si vopsirea peretilor
"In alb" inseamna cladirea tencuita, gletuita si zugravita in culoare alba, starea "de predare" oficiala.
"La cheie" inseamna gata amenajata, mobilata, imediat utilizabila.

| sasa1sasa1sasa1 explică (pentru Bula):

Nu, nu, am gasit undeva unde spunea "la alb", tencuita mecanic (?!) pregatita pentru zugravit. La cheie, nu e chiar mobilata ci zugravita, faianta, gresie... Nu stiu daca "la alb" are gresie, parchet, faianta. Din ce spunea acolo, cred ca nu.

| Bula a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Sunt multi care nu cunosc notiunile si expresiile, chiar mai putin decat tine. Nu te mira, fiindca sunt putini calificati in constructii, ca si in alte domenii, iar necalificatii se auto-declara "cei mai buni mesteri din lume" tongue dar nu stiu sa faca un amestec de mortar, doar cumparat gata, la sac.

| sasa1sasa1sasa1 explică (pentru Bula):

Deci, daca vreau sa iau un apartament de la un dezvoltator (deocamdata ca idee), ar trebui sa-l intreb ce inseamna exact pentru el unul sau altul dintre stadii. Multumesc.

| sasa1sasa1sasa1 explică (pentru Bula):

E bine de stiut. Multumesc pentru detalii.

| Bula a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Da, si-l poti si vedea.
Daca este doar in faza de proiect sau in faza in care nu s-a ajuns la acel stadiu, atunci poti cere specificatii detailate. Poti duce specialisti si din partea ta pentru consultare, daca nu te pricepi.
Oricum, contractul trebuie sa cuprinda toate specificatiile tehnice, dotarile, precum si planurile detailate de constructii si instalatii a imobilului.
Contractul si anexele le poti solicita inainte de semnare, pentru consult cu specialistii tai (constructori, topografi, avocati etc). Nu esti obligat sa semnezi "pe loc".

| popa07ady a răspuns:

La rosu inseamna ca acea casa este doar ridicata (structura).La gri inseamna ca este facuta partial si inauntru iar alb inseamna ca este terminata dar fara mobiier.Dar....aceste ``culori`` sunt interpretate in multe moduri, astea fiind numai orientative.