| anonim_4396 a întrebat:

Cum aduni albinele ca sa faci un stup?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Doar nu o sa le iei, una cate una... ☺
Din cate stiu ele se aduna in jurul unei matci, si asa formeaza o familie pentru un stup.

| Yuoia a răspuns:

Daca tu nu stii "cum aduni albinele", cum vei sti sa le ingrijesti mai tarziu? Pentru ca de albine trebuie sa ai grija, nu doar le jefuiesti de miere.
Albinele, roiesc periodic. Cu tot cu matcă (regina lor). Le poti convinge sa intre intr-un stup, frecand stupul cu roinita. Cunosti planta? Cand faci acesta operatiune va trebui sa folosesti afumatoarea. Iar tu, sa folosesti masca si sa fii curat spalat. Daca mirosi a parfum sau transpiratie, ele se agita si pleaca.

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

E o curiozitate, ce treaba ai tu cu ce fac eu?

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai intrebat, ti-am explicat.
Raspunsul tau insa...

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Multumesc, dar data viitoare raspunde doar la intrebare ca eu nu am spus nimic despre intentiile mele aici

| Yuoia a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai baietas, eu la intrebare ti-am raspuns.
De unde sa stiu ca esti neserios?

| anonim_4396 explică (pentru Yuoia):

Nu mai fi prost.

| xilef123 a răspuns:

Una cate una

| Madaq a răspuns:

Iei o matca o bagi in stup, face oua si apar albine