| Vladalecs92 a întrebat:

Cum aflu ce siguranta suporta panoul electric/firele din apartament?

Răspuns Câştigător
| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Electricianul care a facut tqabloul Ti-a pus siguranta de 10 A pentru prize si 6A pentru lumina
daca toate prizele sunt legate pe acelasi fir si firul este subtire daca ai pune o siguranta prea mare si nu ar sari atunci sar topi firere sau cel putin sar incalzi (Cel mai bine ar fi sa lasi asa fiind ca daca pui o siguranta aia a fost gandita pentru firele alea sau mai biner chema un electician si o sa iti spuna el daca poti pune o siguranta mai mare dupa ce iti verifica firele cat de groase sunt si din ce sunt aluminiu sau cupru (alea de cupru sunt mai bune), cate circuite sunt si cate prize sunt pe cicuit. Iti va spune el daca poti schimba siguranta sau nu

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Detaliază, e cam ambiguă întrebarea.

| Vladalecs92 explică:

Am 3 sigurante de 6.3A si una de 10A care sare daca am aspiratorul in functiune in acelasi timp cu cuptorul cu microunde sau aerul conditionat sau masina de spalat sau orice alta combinatie intre acestea, si as vrea sa stiu daca pot sa imi iau o siguranta de 16A sau 20A