| Adrian1457355 a întrebat:

Cum as putea sa îmi trag câte 2 cabluri de internet în fiecare camera din casa (4 camere).As vrea sa le bag prin pereți dacă exista vreo metoda.

6 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Iti trebuie un modem cu mai multe iesiri lan si de la el pleci cu firele. Iei o masina de canelat si un rotopercutor cu dalta. Tai canalele, cu rotopercutorul scoti restul de perete din canal, introduci cablurile si acoperi canalele cu tencuiala. Era sa uit la fiecare capat faci gaura pentru doza in locul dorit, si conectezi priza lan. Asa din vorbe pare usor. Dar se pot intampla anumite neplaceri, de ex sa dai peste un conductor activ din perete si sa il tai sau chiar sa te electrocutezi. Iti propun sa cauti niste tutoriale pe net ca sa vezi cum se procedeaza. Sunt detectoare de circuit cu care poti sa gasesti circuitul in perete si asa poti sa eviti anumite neplaceri.

| Adrian1457355 explică (pentru viavo):

Nu am făcut instalația electrica încă de a ceea încerc sa caut o metoda poate pot sa ascund cablurile prin pereți. Eu auzisem de un fel de priza care de la ea poți conecta cablul direct la pc

| viavo a răspuns (pentru Adrian1457355):

Da este repetor lan https://www.google.com/......https?/url

| viavo a răspuns:

Apropo daca vrei ca internetul sa poata fi conectat la alte retele separate si vrei abonamente separate, in cazul asta nu folosesti modem. Cei de la firma de internet iti recomanta un panou special, o cutie in care se fac conexiunile, dar asta faci in cazul in care camerele sunt pentru chirie.

| viavo a răspuns:

Daca vrei mai multe iesiri poti sa folosesti un lan switch https://www.usedcisco.de/......-c2950-24/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gaură în perete cu o bormașină.