| Fabian20 a întrebat:

Cum calculez cati metri de gresie imi intra intr-o baie?

Răspuns Câştigător
| YONTU a răspuns:

(2.35 x 1.25) x 4 = 11.75
(Inaltimea x Lungimea) x 4 pereti = 11.75 metrii de faianta

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e chiar 11, 75 mp de faianta. Mai pune si pardoseala, care ar fi aproximativ 1, 5 mp ( si cred ca asta e raspunsul corecthappy, pentru ca ai intrebat citi m de gresie iti intra intr-o baie), si mai pune inca 15% care se pierd la taieturi in cazul in care o pui drept, sau 30% in cazul in care vrei sa o pui pe diagonala (asta la gresie, la faianta e valabil doar daca e patrata, dar mai rar se pune faianta pe diagonala). Asa ca raspunsul ar fi: aprox 15 mp de gresie si faianta daca vrei sa o pui drept.
Iar daca vrei sa o si pui, si nu ai la cine sa apelezi, si vrei si ceva facut asa cum trebuie, sunt aici!

| Parker a răspuns:

Deci faianta sau gresie? Pentru faiana, iti trebuia doar 1, 25 x 1, 25 m patrati, adica 1, 56 metri patrati (dar eu ti-as recomanda sa-ti iei 2 metri pentru siguranta). Daca vrei sa pui gresie, trebuie aflata aria unui perete si sa inmultesti cu 4. Si ar veni 1, 25 x 2, 35 x 4 = aprox 12 metri patrati de gresie.

| YONTU a răspuns:

Aflii suprafata(Aria).
Depinde daca camera(baie) are forma de dreptunghi sau de patrat! happy
1. Petru patrat: A = l(latura) la puterea a doua
2. Pentru dreptunghi: A = L(lungimea) x l(latimea)
Succes!

| Fabian20 explică (pentru YONTU):

E patrata...inaltimea e 2.35 iar peretii au 1.25

| Fabian20 explică (pentru Fabian20):

Scuze...am vrut sa zic faiantza, nu gresie

| YONTU a răspuns (pentru Fabian20):

Si daca ti-o calculez, imi dai funda? smug

| Fabian20 explică (pentru YONTU):

Da

| Fabian20 explică (pentru YONTU):

Thx bro'

| YONTU a răspuns (pentru Fabian20):

Mersi happybig grin

| YONTU a răspuns (pentru Fabian20):

(2.35 x 1.25) x 4 = 11.75
(Inaltimea x Lungimea) x 4 pereti = 11.75 metrii de faianta

| domnulgoe a răspuns:

Cu calculatorul, cum altcumva?!

| sebyr a răspuns:

Masori lungimea si latimea peretelui sau a solului le inmultesti si iti da metrii patrati

| Corbeanu_Georgeta_1978 a răspuns:

O camera 3 m cu 2 jumate gresie cat trebuie pe jos fara plinte

| Vovcu_Dorin_1990 a răspuns:

Lugimea si latimea si naltime