| mihaela_iovu a întrebat:

Cum cureti o pensula de vopsea pe baza de ulei (uscata)?

Răspuns Câştigător
| enache_stoica a răspuns:

Sa stii ca uneori nu merge sa folosesti doar detergent si apa, e nevoie uneori de un solvent pe baza de minerale, in functie de vopsea. Du-te cu ambalajul vopselei la un magazin de metalo-chimice si intreaba acolo, sigur vei primi ceea ce iti trebuie.

5 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Daca nu este prea uscata vopseaua o poti pune la dizolvat in diluant sau benzina.Atentie nu in spatii inchise tip incaperi, pericol de incendii.Atunci cand folosesti pensula pentru a nu se intari vopseaua o poti pastra in apa.Nu cred ca este si economic sa cureti pensula.

assiris
| assiris a răspuns:

o pui sa stea putin in acetona sau terpinol dupa care o speli cu sapun (preferabil de rufe). Sau iti iei alta ca nu sunt scumpe

| deealexx a răspuns:

o pui in diluant si gata happy

| florentina_2607 a răspuns:

O pui in diluantul vopselei care ai folosit-o, dar daca e uscata de mult, poti sa iti cumperi alta noua

| mirela_diaconescu a răspuns:

Incearca cu apa calda si sapun sau detergent de vase. Un simplu degresant ca sapnul sau detergentul iti vor rezolva problema fara a afecta pensula.