| Stan_Alesia_1994 a întrebat:

Cum e mai bine:sa folosesti bateria de la laptop sau sa folosesti laptopul cand e la incarcat?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

De aia este laptop sa folosesti bateria, asa nu iar mai pune aia baterii.Laptopu il poti folosi si fara baterie, scoti bateria si aia e tot folosesti doara incarcatoru.De regula este bine sa folosesti bateria, iar atunci cand te anunta ca mai ai nu stiu cit la suta pui la incarcat. Poti folosi in continuare laptopu pana cand se incarca apoi deconectezi incarcatoru.Cam asa se face normal. Daca il tii tot timpul la incarcat ala nu mai este laptop laughing

| tpuuser999 a răspuns:

Formatezi bateria cand il cumperi, ultima data o incarci la 40-45% si folosesti laptopul fara baterie. Pe mine m-a tinut mai mult de 3 ani, pe mai multe laptopuri, cu metoda asta.

| DarkWoolf a răspuns:

Depinde in ce sene vrei.
Adica daca folosesti numai bateria la laptop va tine bateria mai multi ani.
Dar daca vrei sa functioneze mai repede laptop-ul il lasi non-stop la incarcat dar astfel vei strica bateria (peste 1-2 ani) spre exemplu am un var care are un laptop non-stop la incarcat are laptop-ul de un an si bateria ii buna, dar daca scoate incarcatorulincepe sa ruleze programe si jocuri mai lent.