| cumdc a întrebat:

Cum este mai ieftin la o casa cu 3 cameri sa ii ma faci inca 3 camere sau sa ii faci etaj

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de structura. Daca structura casei permite, evident e mai ieftin sa ridici un etaj. Adica ia-o logic, diferentele sunt simple, la una e nevoie de o noua fundatie, la cealalta de o noua scara. Apoi ai nevoie de un acoperis complet pe constructia noua, in timp ce la etaj, zidind zid pe zid, poti remonta in intregime acoperisul vechi. Dar asta repet, daca structura permite, daca trebuie sa refaci fundatie, stalpi, planseu la vechea casa situatia se schimba radical.
Varianta cea mai ieftina este insa mansardarea.

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai ieftin este o casa noua cu 3 cameri din carpici.

| relian a răspuns:

Depinde cat teren ai, daca ai teren nu merita casa cu etaj.Casele cu ertaj sunt o porcarie,un moftastazi,ele au fost facute de fapt acolo unde spatiu nu a permis constructia pe orizontala,dar de la o necesitate sa ajuns la un moft,mie personal mi se pare naspa,sa stai mereu sa urci,sa cobori scari, dao la jalea asa ma duc la sala si fac sport laughing dar ce te faci daca esti batran?
Deci daca ai teren poti face alte camere tot jos, e mai simplu, mai ieftin, mai comod.Dar probabil trebuie sa refaci acoperisul sau daca nu o sa iasa un acoperis asa mai altfel in trepete, sau 2 acoperisuri.Nu trebuie sa ai fundatie, faci fundatie cand faci alea 3 camere.
Intrebarea mea ar fi ce faci tu cu 6 camere? Sa nu spui ca stati acolo toata familia stiu si eu 2-3 generatii, pentru ca am zis asa fac romanii stau cu parinti, pentru ca joburi nau, teren sa-si faca casa nau, dar daca nu ai job nici bani de casa nai.

| cumdc explică (pentru relian):

Nu, nu am de gand sa stau cu parinti sau mai stiu eu cu cine si 1 baie + 1 bucatarie + 1 dormitor +2 camere pentru copii ( si sa nu ma intrebi dupa de copii cati am sau mai stiu eu ce. nu am si nici nu am de gand sa fac pana nu fac casa si vreau 2 copii ) +1 camera pentru oaspeti =6 camere da? Si loc de munca ca tot esti curios lucrez in Spania

| relian a răspuns (pentru cumdc):

Cand spui camere, de ex aptm cu 2 camere, sau casa cu X camere, stii macar la ce anume se refera? Iti spun eu se refera la dormitoare.Deci cand tu ai spus casa cu 6 camere, am crezut si oricine asta crede ca vrei sa iti faci o casa cu 6 dormitoare.
Ce spui tu alea s e numesc incaperi, aia e alta poveste, ai uitata sa adaugi si camara laughing si o debara, si incaperea pentru spalat si asa mai departe.
De aia eram curios, nu de altceva, nici ce muncesti si nici unde.Deci pe viitor vorbeste si tu sa inteleaga omu.Cred ca am raspuns foarte bine la ce tu ai intrebat,Acu ca nu are cine sa aprecieze asta e, doara esti si tu roman, adica in loc sa vii sa spui da frate multam de raspuns, deja te simti jignit, ofensat, ca am intrebat eu de ce vrei casa cu 6 dormitoare, deci atentie 6 camere aia inseamna 6 dormitoare plus living, plus bucatarie plus alte acareturi/Intreaba pe cine vrei tu, o sa vezi ca am dreptate.Ca tu le numesti camere aia e, dar eu sincer nu numesc bucatria camera, sa fim seriosi, este o incapere intr-adevar, dar romanu cand spune camere se refera de regula la dormitoare.Normal ar fi sa le spunem exact ce sunt dormitoare, bucatarie bla bla.Tu trebuie sa formulezi 6 incaperi, aia era ok.Deci pana la urma corect nici tu si nici eu nu am vorbit,daca pot sa zic asa, insa eu cel putin am raspuns la intrebarea ta, tu vii ca si cum eu ti-am cerut tie socoteala sau sa spui ce faci cati copii bal bla laughing Ok man sa fii sanatos in Spania fa milioane baga mare, ce este bine e ca muncesti, acolo unde esti se fac bani cinstiti, aia e tot ce conteaza.Bafta

| minrest a răspuns:

E mai ieftin sa mai faci trei camere la parter. Numai daca a fost facuta cu fundatie, sau chiar cu subsol, ca sa mai poata fi inaltata, iti revine mai ieftin sa ii faci etaj.

| Kogaion a răspuns:

Daca proiectul nu a fost conceput pentru o casa cu etaj, nu poti sa ridici etaj nici macar daca iti rezista fundatia, nu o sa-ti dea nimeni aprobare. Trebuie sa darami casa si sa vii cu proiect pentru o casa noua.

| Lioana a răspuns (pentru Kogaion):

Nu e adevărat că nu se da aurorizatie. Eu cunosc 2 cazuri intre prietenii mei care și-au construit încă un etaj pe casa veche.

| alizeu11 a răspuns:

Mai fai nene 3 camere ca nu sti mata ce fundatie are! Ai incredere in ea? Si scutesti scari si structura. La batranete o sa-ti fie mai comod ai sa vezi!

| Djciupi123 a răspuns:

Depinde daca structura casei rezista la etaj, intereseaza-te si vezi daca e rezistenta structura, daca DA da fa etaj e mai ieftin.