Întrebare recomandată | Fintoiu_Alberto_1997 a întrebat:

Cum imi pot da seama daca un lamai este altoit?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aștepți să facă rod... Asta dacă e deja crescut și nu se mai văd urmele altoirii.
Altfel, de obicei se poate vedea locul unde a fost „lipit" altoiul și vopseaua / ceara care a acoperit acel loc și eventualele tăieri de curățare a restului de ramuri care mai existau pe portaltoi.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu am văzut niciodată un lamai altoit. In schimb am văzut alti pomi fructiferi altoiți. Aceștia sunt formați dintr-un portaltoi plus un altoi. Locul unde s-a făcut îmbinarea altoiului cu portaltoiul se observa, are un nod si uneori o cicatrice care trebuie la plantare sa rămână deasupra pământului, altfel pomul plantat nu trăiește.