| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla cat curent consuma fiecare aparat electrocasnic in parte? Sa stiu la ce merita sa renunt sau unde sa fac  innoiri.

6 răspunsuri:
| machupicchu a răspuns:

V-ati intrebat vreodata de ce s-au schimbat contoarele pentru elctricitate in toata tara (in urma cu 5-6 ani)? Daca nu v-ati intrebat si daca mai aveti o factura de consum electr. eliberata inainte de schimbarea contoarelor, verificati consumul inscris in facturi, faceti comparatie cu o factura din prezent si veti avea urmatoarea surpriza :
La acelasi numar de consumatori, cu acelasi mod de folosire al acestora, consumul inregistrat dupa schimbarea contoarelor este mai mare decat consumul dinaintea acestei schimbari cu cel putin 60-70%. Situatie in care nu te mai poti baza pe orice fel de verificare, rezultatul fiind sigur eronat.
Cum este posibil? Uite'asa.

| dalea a răspuns:

Daca ai in locuinta un contor clasic pentru electricitate este relativ simplu.Pe acele contoare este mentionata o marime de genul love struckyz rotatii pe kw.Se deconecteaza toti ceilalti consumatori se conecteza pe rand consumatorul al carui putere vrem sa o aflam si prin regula de trei simpla aflam puterea reala a fiecaruia.Cu un consumator conectat numaram cate ture face contorul in zece secunde.Sa zicem ca xx ture se aplica regula de trei simpla si gata.

Răspuns utilizator avertizat
| doinisor a răspuns:

Cel mai mult curent consuma masina de spalat, frigiderul, aerul conditionat becurile de 100w.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Masurand curentul pe care il ia fiecare aparat in parte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosesti un wattmeter, exista in comert modele ce se conecteaza ca si un prelungitor intre priza si aparatul consumator, si care indica care este consumul