| gabi_bucur a întrebat:

Cum pot curata lentilele heliomate?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Medii de curatare se gasesc la toate centrele unde se fac ochelari

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Este adevarat ca sunt solutii se sters si curatat ochelarii. Sunt si anumite lavete speciale ( din microfibra) care nu necesita solutii de curatare si care sterg foarte bine ochelarii. Eu am doua perechi si asa ca aveam nevoie de ceva care sa fie cat mai bun. In plus fiind sensibila si relativ alergica la produsele de curatare asa ca aceasta solutie a fost foarte buna pentru mine. Nu stiu de unde mi-a cumparat-o prietena mea - se numeste Micro Fibrer, Bio Cleaner Capra Nera... Dar in afara de astea sun in mod sigur si alte lavete foarte bune. Este bine sa fie din microfibra. Le umezesti intr-o parte si curata grosul, iar cu partea uscata dai luciu. Ele insele se pot spala cu apa si detergent (fara balsam) sau cu sapun se rufe.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Lentilele heliomate nu au un regim mai special decat celelalte lentile. Nu ai voie sa le stergi pe uscat de ex sa le stergi decat cu carpa aceea speciala sau un servetel uscat ca exista riscul ca pe una din lentile sau chiar pe servetet sa fie un fir de praf si atunci se poate zgaria mai usor. Lentilele se pot spala si in apa cu putin sapun si apoi clatite cu apa rece si apoi sterse foarte bine. Exista la centrele optice niste solutii foarte eficiente care daca stergi lentilele cu acea solutie, efectul de curat tine circa 3 luni sau nu se mai aburesc 3 luni.