| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot curata niste pete de silicon intarit de pe parchet?

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Un șpaclu, multa atenție, și mai multa grija

Bula
| Bula a răspuns:

Prin decupare cu ajutorul varfului unui cutter.
Daca cumva se zgaraie parchetul, se corecteaza cu lac de parchet, eventual cu lac incolor.

| Littledoctor26 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc! Am sa incerc. Cineva imi spunea sa pun clor si sa las sa actioneze 10 minute. Ce parere aveti?

| regis a răspuns (pentru Littledoctor26):

Siliconul nu se dizolvă in clor. Sunt slutii speciale de indepartare, dar destul de scumpe, vezi link mai jos. Ceam mai buna varianta este indepartarea mecanica, cu grija ca sa nu zgarii.

https://altex.ro/......CON760033/

| Bula a răspuns (pentru Littledoctor26):

Intreaba-l de reactia chimica! big grin

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu cuțitul. că nu se dizolvă.

| anonimg a răspuns:

Bănuiesc că este vorba de un pachet laminat.
Dacă nu merge cu vârful unui cuțit, atunci nu prea mai ai ce să faci ca să nu strici parchetul.
Diluantul decolorează/mătuieste parchetul.

| DaniTDCI a răspuns:

Cu un spaclu si putin diluant/spirt pentru degresare