Întrebare recomandată | samiZiciPompier a întrebat:

Cum pot inlatura depunerile de calcar de pe bateriile din baie si de pe chiuveta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt la vedere, incearca sa freci cu carpa sau perie bine inmuiata in OTET alimentar. Descompune calcarul.

| samiZiciPompier explică (pentru Bula):

Bine Bula. Mersi. Chiar a doua zi am pus in aplicare si a mers.

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Oţetul, cel adus la fierbere mai ales, combate foarte bine astfel de probleme. Îl torni peste şi/sau înveleşti zona într-o cârpă bine înmuiată în el, îl laşi să acţioneze vreo jumătate de ora (sau mai bine peste noapte) şi apoi ştergi cu o cârpă umedă. Bateriile vor străluci ca noi. La fel poţi curăţa şi vana, şi WC-ul, şi suportul de uscat vase, şi fierbătorul de cafea, ceva.

| MihaelaDart a răspuns:

Si lamaia are un rol foarte mare pentru curatarea calcului de pe bateriile din baie. Taie o jumatate de lamaie si freaca suprafetele cu probleme, iar chiuveta sau cada o poti curata cu otet alb+bicarbonat.

| cyupaku a răspuns:

Foloseste otetul sau pasta de dinti

| farfuriaverdex a răspuns:

Exista solutii speciale in comert pentru asta sau otet, eventual otet cu bicarbonat de sodiu.

| francezu21 a răspuns:

Cu pasta de dinti! apoi freaca cu un burete de bucatarie!

| Gunaru_Vasilica_1990 a răspuns:

Pe bune

| becaliboss123 a răspuns:

Cel mai bun lucru e frisca