| nikol234 a întrebat:

Cum pot lua o vopsea cauciucata data direct pe tencuiala? Alte metode decat spaclu smirghel sau perie de sarma. ☺

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Https://www.dedeman.ro/....../p/5013311
Pe acesta il recomand; dar mai intai trebuie sa ceri mai multe detalii vanzatorului, pentru ca eu nu am folosit asa ceva.
Trebuie sa folosesti manusi, sa il dai usor cu un trafalete pentru ca sa nu te stropesti, deoarece este posibil sa iti arda pielea.

Sau asa ceva https://www.dedeman.ro/ro/arzator-60mm-furtun-fk-412/p/7004784 conectat la o butelie. Nu recomand pe acesta de pe urma, pentru ca nu mai poti sta in casa de miros si de fum.

| nikol234 explică (pentru anonimg):

O sa incerc prima solutie
Multumesc

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ciocan, baros, eventual tarnacop. happy
Incearca sa "buceardezi" peretele. Adica iei un ciocanel, si cu virful lui dai cu el incet pe perete, fiecare lovitura la aprox. 5-6 mm de unde se sfirseste vopseaua, cit sa se duca vopseaua pe acei mm. Ferice de tine daca peretele e mare. E munca de chinez batran. Dar doar asa o dai jos in mod eficient.

Bula
| Bula a răspuns:

Singura metoda este ceea mecanica: spaclu, smirghel, perie de sarma (eventual motorizat) si la urma rpararea gletului.

| nikol234 explică (pentru Bula):

Am incercat si nu merge

| Bula a răspuns (pentru nikol234):

Cauta un zugrav meserias, el va sti cum se ia.
Evident, nu va fi usor...

| nikol234 explică (pentru Bula):

Am cautat dar toti se feresc de munca
Ne.a recomandat cu arzatorul dar fiind un spatiu prea mic exista riscul de a lesina si multe altele

| Bula a răspuns (pentru nikol234):

Cu arzatorul sunt slabe sanse si e si foarte toxic in spatiu insuficient aerisit.
Eu as incepe sa dau cateva luvituri cu ciocan de zidar, pana se crapa undeva, ir de acolo merge si cu masina electrica de rindea sau chiar si cu spaclu, manual.
Ideea este sa indepartezi suprafata vopsita, chiar daca trebuie gletuit din nou.

Te sfatuiesc ca urmatoarea zugravire sa faci cu var simplu, peste care poti da fara probleme multe alte straturi noi. Se poate da intai cu glet cu var, dupa care cu bidinea. happy

La mine folosesc doar var la toate zugravirile, e cel mai sanatos.

| nikol234 explică (pentru Bula):

Am incercat si cu masina si cu spaclu si cu ciocanu si nimic vopseaua aceea e de aproape 20 de ani pe perete si tot nu se ea zici ca.i superglue

| Bula a răspuns (pentru nikol234):

Este aplicat direct pe beton sau pe piatra, fara glet?

| anonimg a răspuns:

Peste vopseaua lavabila merge sa dai cu amorsa, si apoi poti sa vopsesti peste ea; dar nu stiu daca merge sa dai cu amorsa si peste vopseaua cauciucata.

| anonimg a răspuns:

Dacă vopseaua de care spui este de pe timpul lui Ceaușescu, atunci este posibil sa fie calciu de oase si nu vopsea cauciucată. Iar calciul de oase nu stiu daca se curata cu soluția recomandată; si este posibil să meargă doar cu o teslă sau cu dalta atașată la o bormașină cu percuție.