| bluedotz a întrebat:

Cum pot masura in metri patrati suprafata unui acoperis in patru ape?

Răspuns Câştigător
| shocky2 a răspuns:

Pai afli perimetrul fiecarui trapez si fiecarui triunghi si le aduni tongue

Sunt 2 trapeze si 2 triunghiuri.

Funda!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Xp - probabil ai vrut sa spui aria (suprafata) fiecarui trapez si fiecarui triunghi. Adunand perimetrele nu obtii absolut nimic.

Presupunand ca acoperisul este unul in patru ape simplu, asezat pe o casa in forma de dreptunghi, pentru a afla exact suprafata lui trebuie masurata coama (o notam cu C), lungimea si latimea la streasina (le notam cu L si l), precum si distanta de la streasina la coama (practic lungimea capriorilor, o vom nota cu H). Dupa ce ai toate aceste dimensiuni, nu trebuie decat sa aplici formula:
Suprafata totala=(L+l+C)xH

| shocky2 a răspuns:

Pardon! Aria, scuzele mele.