| VasilePopa a întrebat:

Cum pot mentine racoare cat mai mult timp in casa? Nu am aer conditionat.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Geamuri deschise noaptea, cand e racoare ca sa intre aerul rece, si inchise ziua, ca sa nu intre aerul cald.
Sau, pe o tava pune cuburi de gheata de la frigider. Are ceva efect daca dunt suficient de multe, ele absorb caldura pentru a se topi.

| Violleta2022 a răspuns:

Izoland geamurile si acoperindu-le cu staniol (lipit direct pe geam cu banda adeziva), sau cu orice hartie lipita direct pe geam, preferabil cat mai inchisa. daca hartia este deschisa, se mai pune si o patura in geam, peste hartie, ca sa tina toata caldura.
Geamurile nu se lasa deschise decat noaptea, dupa ora 10, cand s-a racorit afara, inchizandu-le dimineata, la 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasi geamurile crapate si nu faci in fiecare zi de mancare sau chiar sa coci in ler.

Răspuns utilizator avertizat
| inaaaa a răspuns:

Incearca sa menții umbra, deschide geamurile noaptea, daca afara e mai cald decat in casa, neaparat tine geamurile inchise, de preferat acoperite. Sper ca te-am ajutat!