| Lioana a întrebat:

Cum pot reconditiona niste manere de mobilier cromate la care s-a cojit cromul de pe ele?

13 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Finisate bine, apoi slefuite la pâslă. Cu pâsla se șlefuiesc și lentilele cînd au zgirieturi superficiale. Face metalul ca oglinda. Apoi, cu doua-trei straturi de lac, ar trebui sa para aproape ca și cînd ar fi cromate sau nichelate. E mai dificil la pâslă daca manerele au decorațiuni, curburi, nervuri, unde pasla ajunge mai greu, trebuie insistat in acele locuri.
Nichelarea e o opțiune, dar cu risc. Daca nu e executat procedeul cum trebuie, nu tine nici cît vopseaua. Am văzut obiecte proaspăt nichelate (saptamini), prin a carui strat de nichel a ieșit la suprafață rugina.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt din metal, le poti schimba culoarea prin procedeul de "brunare".
Manerele se scufunda in ulei (de motor), dupa care se pun pe o plita incinsa. Se tine acolo pana ce uleiul arde si capata o culoare maronie-inchisa. La nevoie, se repeta procedura. asezand manerele pe plita cu partea cealalta.

In magazinele care vand produse de feronerie poti gasi o gramada de tipuri de manere, nu prea merita sa te chinui cu brunare, acasa.

| Lioana explică (pentru Bula):

Grea procedura.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Manere de 26cm nici nu se pot prelucra acasa, este nevoie de conditii de atelier specializat.
Am gasit o firma in Cluj, care se ocupa de galvanizare (nichelare, chromare):
https://blando.bizoo.ro/vanzare/6792323/servicii-de-nichelare-electrolitica
Suna-le luni si vorbeste cu ei!
Sper sa-ti fie de ajutor.winking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vrei acasă, exista spray crom, le cureți bine și le revopsesti.

| Lioana explică (pentru suntserios):

Nu mai vreau crom ca se va intampla din nou acelasi lucru.

| suntserios a răspuns (pentru Lioana):

Atunci le cureți bine și le vopsești cu vopsea normala

| sierra1 a răspuns:

Dacă crezi că merită efortul, se pot nichela - ies ca noi

| Lioana explică (pentru sierra1):

Unde se pot nichela?

| sierra1 a răspuns (pentru Lioana):

Scrie și tu pe gugăl "nichelare piese" și vezi ce-ți dă

...cu plăcere!

Răspuns utilizator avertizat