| Cbr_Samy_1985 a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama cati metri cubi de beton intra la o placa de beton? Lungimea suprafetei este de 12 metri iar latimea de 7, 5 metri. Placa sa aiba grosimea de 15-17cm. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

12 x 7.5 x 0.15(0.17) = 13.5(15.3)

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Placa este (aproximativ) un paralelipiped dreptunghic, si volumul ei (a respectivei forme geometrice) este V = L x l x h (lungime ori latime ori inaltime).

| relian a răspuns:

Adica metri cubi de beton-13.5.Treb sa spui ce sint aia 13 sau 15.

| LIN2010 a răspuns:

Foarte usor de aflat, lugimea(12 m) inmultit cu latimea(7 m)inmultit cu inaltimea(0, 15 sau 0, 17 m) rezulta cati mc de beton intra in placa.Din acesta poti sa scazi volumul armaturii de fier beton care este necesar pentru placa respectiva, altfel va crapa.Succes

| Oviiyy a răspuns:

Iti spun eu ca intra mai mult din experienta, ia in calcul placa de 20 de cm sau chiar 22. 12X7.5x 2.22=20 mc plus centurile cu care se armeaza placa si in total 22 mc

| Maria_Sauro_1967 a răspuns:

Cati m cubi intra in 100 m patrati