| KenaSebi a întrebat:

Cum pot sa imi dau seama daca un porumbel este femela sau mascul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general porumbelul este mai mare. Porumbita este mai mica. Iti dai seama care este porumbel si porumbita cand este vremea lor de imperechere. Nu stiu cand este vremea lor de imprechere. Dar acum doua zile am vazut doi porumbei calarindu-se pe pervarzul geamului de la aparament de la mine si cred ca toamna se intampla. In aceasta perioada mergi in parc sau unde stii tu ca sunt multi porumbei si urmareste-i. Cel care face curte lasandu-si coada mai mult maturand asfaltul, acela este mascul. Bine, porumbelul cand face curte porumbitei, pe langa cele descrise mai sus, mai scoate si acel sunet "uhu, uhhu" ( na nici nu stiu cum sa descriu laughing ) pe care ei obisnuiesc sa il scoata mai ales in aceasta perioada de imperchere.

Sper ca te-am lamurit. Acestea sunt din cercetarile mele personale. Dar daca vrei mai mult poti cauta pe wikipedia. Si eu m-am referit la porumbeii astia boschetari si cersetori de paine si grau. Despre cei de rasa habar nu am.
Salutare!

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Noone09 a răspuns:

Astepti sa vezi daca face oua daca face e femela rolling on the floor