| ZvT a întrebat:

Cum pot scoate o pată, cred că de vin roşu, de pe o bluză verde din cotton? Nu a ieşit în întregime la spălare.

Răspuns Câştigător
| Aℓℓe a răspuns:

Pai, depinde pe ce material sunt si cat de vechi; petele mai proaspete se scot mai usor, iar cele mai vechi se scot foarte greu; pentru petele de vin rosu, te sfatuiesc sa incerci sa absorbi repede vinul cu o carpa, inainte de a intra in materialul pe care a cazut; apoi freaca energic cu o carpa inmuiata in apa rece cu sare de lamaie sau cu zeama de lamaie; eu am fost asa de speriata de vinul rosu varsat pe covor acum doua zile, ca am pus in solutia aia si detergent de rufe si detergent de vase (se pare ca ultimul a avut un efect foarte bun, din fericire); am frecat foarte bine, destul de mult covorul ala (bineinteles ca era de culoare deschisa laughing ) si am reusit sa scot petele;
stiu ca sarea de lamaie este buna pentru petele de vin rosu, nu stiu daca merge si la alb;
daca petele sunt mai vechi, nu stiu;
iar cu clor nu te grabi sa dai, ca risti sa strici si materialul pe care dai;
succes! Funda?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cumperi un pliculet de Vanish (are culoarea roz), pui un pic pe pata respectivă si lași o oră. Apoi mai speli un pic cu detergent. Si gata. S-a dus!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Procedeaza cum ti-am zis. E ceva sigur. Uite cum arata. Nu cumpara o cantitate mare, iti ajunge un plic. Uite cum arata:http://supermarketclaudia.ro/vanish-oxi-action-plic-100ml

| ZvT explică (pentru floresdemayo):

Mulţumesc, mă duc să cumpăr vanish, nu ştiam că este şi la pliculeţ. De nu merge încerc şi cu sare de lămâie.

| floresdemayo a răspuns (pentru ZvT):

Asa sa faci, o sa vezi ca scapi de pată! Nu decoloreaza materialul si nu-l distruge oricat l-ai lasa sa actioneze.Deci pui solutie pe pata respectiva, o intinzi cu degetul sa cuprinda tot locul cu pată, lasi o oră si două(poti), apoi freci usor locul pana n-ai dat solutia jos.la nevoie mai speli un pic cu detergent sau sapun. Inca ceva: daca nu gasesti la plic in primul magazin in care intri, incearca la altul. Oricum e bine sa ai Vanish in casă, nu se stie niciodata. Eu am o sticla mare de 4 ani....am inca destul.Esti din SiBiu? Iti dau eu daca vrei.Am destul.

| ZvT explică (pentru floresdemayo):

Am găsit la market. Mulţumesc oricum pentru amabilitate, dar sunt din Bacău.

| iKronstadt a răspuns:

Dacă era de bumbac știam răspunsul. Ce-i ăla "cotton"?