| Justlikeme2 a întrebat:

Cum poți scapa de furnici?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In natura, furnicii sunt specie protejata, este interzisa combaterea lor.
In casa poti scapa relativ repede si usor, astfel:

1. Se prepara un amestec 1:1 din PRAF DE COPT si ZAHAR PUDRA (cantitati egale, foarte bine amestecate)
2. Se cauta gaura in perete /podea unde intra in casa. Din praful-amestec (1) se presara o mica gramajioara peste gaura, incat s-o astupe
3. De-a latul traseului (20-30 cm) unde se plimba furnicile preseram fin cate un "baraj" (dig), dara subtire din praful-amestec (1).
Lasam neatins praful o zi, pana ce dispar furnicile, dupa care curatamlocul.

Mecanismul este simplu:
Furnicilor le plac foarte mult dulciurile, in special zaharul. Cand mananca din praful amestec, ei vor manca si praful de copt care se va umfla in stomacul lor si vor muri. Interesant este ca, ei vor cara amestecul pana la furnica-regina in "cuib", astfel vor termina si furnicile ascunse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Ești sigur că praf de copt? Nu drojdie?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu drojdie. Nici faina big grin

Eu folosesc acest amestec aproape fiecare vara, cand pornesc furnicile si invadeaza bucataria, camara etc, unde simt urma de "dulce".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Bulă, ești un geniu! Ești salvatorul, eroul meu!
Eu foloseam drojdie.
Ia să mă duc să cumpăr praf de copt...

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai alaltaieri am salvat astfel o cunostinta de furnici.
Ieri n-a mai gasit nici urma, cu toate ca inainte au fost cu sutele.
Totul s-a rezolvat cu un plic de prafde copt si o lingurita de zahar pudra. happy

| ziftode a răspuns (pentru Bula):

Si cum se potriveste solutia ta DE OMORAT FURNICI cu AFIRMATIA TOT A TA ca ar fi specie protejata?!?

daca, chiar vrei sa tii cont de asta, atunci solutia sunt niste emitatoare de sunete pe frecvente care vor face furnicile sa plece
https://www.google.com/search?q=ultrasunete+anti+furnici+pret
https://www.fara-daunatori.ro/aparate-anti-furnici/

| Bula a răspuns (pentru ziftode):

OK, iti trimit furnici sa experimentezi cu ele.
Daca nu fug de la sunet, atunci tot solutia mea ramane valabila... tongue

9 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pui sare in scrumiere pe locul pe unde le vezi.

| Victoria18 a răspuns:

Pui motorina in acel loc. Dar sa stii ca pot veni si in alte locuri, degeaba pui acolo. Tu tot ce trebuie sa faci e sa mentii o curatenie permanenta a covorului. De obicei vin la mizerie si la particule de mancare.

| Alexandru250201 a răspuns:

Dai cu Spray