| ZuZuAleX a întrebat:

Cum poti scapa de sobolani?

16 răspunsuri:
| mami a răspuns:

Sobolanii sunt mai inteligenti decat credeti voi
pune o scandura fixata pe calea pe unde circula ei si aplica un strat uniform de lipici pentru rozatoare si cand se lipeste unul sa il lasi sa urle ca ceilalti se sperie si fug
o vreme nu se mai apropie

| cristi202 a răspuns:

Sa nu iei aparate cu ultrasunete pentru rozatoare, mai ales daca firma ce le produce e din Tm. Am dat 120 Ron pe doua aparate, convins fiind ca nu voi avea problemehappy, le-am pus in pod, cu ceva lucruri de care nu aveam nevoie imediata, dar a coror existenta asigura raiul pe pamint rozatoarelor, ca dupa ceva timp sa descopar ca rozatoarele tot au avut de lucru pe acolo, ca si cind nu as fi pus nimic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cu otrava.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In gaurile facute de sobolani pune vata de sticla apoi toarna ciment. Am avut sobolani in magazie si asa am scapat de ei si cu ajutorul unei pisici.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Curatenie generala. Se duc unde au ce manca, deci de aici incepi. Astuparea gaurilor facute de ei pentru a-i descuraja sa mai circule pe acolo liber.

| costymaximus a răspuns:

Cu o pisica!?

| Elena1234456 a răspuns:

Boabe de grau otravite.astea merg sigur.

| daηă a răspuns:

Ia o mata, pune capcane de sobolani (ademenestei cu branzalaughing)sau incearca sa pui otrava pe branza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu otravawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca functioneaza cu bibilici crescute pe langa casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca cea mai buna solutie e sa-i chemi pe cei de la deratizare, iti spun eu

| DrunkShepp a răspuns:

cu otrava si capcane in nici un caz cu o pisica.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Mergi la farmacia veterinara si cere farmacistului sa iti dea o otava pentru sobolani care este bagata in niste pliculete ca cele de ceai in plicutele este un ceva inauntru rosu si sint si cu albastru acele pachetele nu le desfaci le lasi asa si le pui unde vin sobolani sint foarte bune si atrage sobolani si soareci, mancind din acel pachetel sobolanul moare dupa 9 zile 100%. chiar nu imi mai aduc aminte cum se numeste dar este simplu te duci si ceri pentru sobolani niste pachetele ca acelea de ceai si inauntru are o substanta rosie -albastru sint de doua feluri. iti spun garantat ca scapi de ei.

| isa_9377 a răspuns:

Incearca cu pungi de naftalina puse in colturile casei sau cu branza dar tot cele mai bune sunt capcanele si otrava pentru sobolani

| radarcan a răspuns:

De sobolani poti incerca sa scapi prin 2 metode:
1. incerci cu momeala raticida sau grau
http://soricel.ro/......9-201.html
http://soricel.ro/......9-196.html
2. aparat cu ultrasunete care ii alunga de pe aria de acoperire.
http://soricel.ro/subcategorie/Anti-rozatoare/Ultrasunete-0.html

| bogdan288 a răspuns:

Eu am scapat de sobolani cu o otrava luata de pe okazii care costa vreo 5 lei si care a dat rezultate. Sunt niste pliculete care ii atrag la miros mai mult decat alte surse de mancare. Otrava se numeste "Racumin Pasta". Sincer o recomand, decat sa platesti o firma de deratizare mai bine dai 5 lei si iti rezolvi problema singur.