| Anonimus247nmn13 a întrebat:

Cum poti vedea greutatea unui porc fara a-l cantari? adica (sa-l masori cu ceva sau stiu eu ce)

11 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Nu poti decat asa cu aproximatie sa faci o evaluare, dar cu o eroare de 10-20 de kg in plus sau in minus (depinde de cat e de mare porcul). Daca a baut apa inainte automat se umfla in burta si la fel e si cu mancarea.

| LIN2010 a răspuns:

Cu ajutorul unui metru, al unui calculator si a unei bucati de sfoara (minim 2 metri) http://camarasdelumini.wordpress.com/......ra-cantar/

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru LIN2010):

De unde acel 69, 3 si 0.725?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

Sunt probabil niste constante, dar la comentarii am citit raspunsul unui cititor
"Buna! Am ceva de obiectat daca nu te superi.Lucrez in domeniu. La aflarea greutatii dupa injunghiere se inmulteste greutatea in viu cu 0, 780. Daca porcul e mai mare de 150 kg atunci se inmulteste cu 0.80"

| relian a răspuns (pentru SpitalulDeGlumeti):

69,3 este o valoare care se foloseste, deci este ceva ajutator.Cifra aia nu se calculeaza se trece la orice calcul facut asa.Este ca si o valoare din matematica, cum este valoare lui PI adica 3, 14 care se iontroduce in anumite formule.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns (pentru relian):

Este o valoare care se foloseste, cine a inventat aceasta valoare si pe ce baza? eu am incercat asta cu un vecin pe un porc de-al sau, crede-ma ca este o minciuna, la masuratoarea data de LIN ne-a iesit ca procul are 237 de kg iar la cantarirea lui avea 278 de kg laughing

| thalyslly a răspuns:

Pai de obicei veterinari cu experienta il cantaresc din ochi.dar la zootehnie parca ne-a zis de o formula bazata pe inaltimea la greaban si crupa care ar da greutatea aproximativa

| Erzaa a răspuns:

Nu si poati altcumva măi. Cumpara cantar pentru porc. Sau vreo patru din astea normale pentru oameni si pui sub fiecare picior cate unu.

| SLS a răspuns:

Dupa cum arata.

| Anonimus247nmn13 explică:

Eu vreau sa masor un porc de vreo 70kg nu de 200. cum pot masura un porcut de 70dekg(zic eu car avea atata),,!

| nicoletaciusca66 a răspuns:

Greutatea se afla simplu... depinde de corpul lui e mare sau mic astfel poti vedea cam aproximativ cite kg are