| cristi1și2atât a întrebat:

Cum programez masina de spalat pentru rufe albe?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Instructiunile masinii contin programe recomandate, care in majoritatea cazurilor sunt utilizabile.

In general, toate rufele le poti spala la "ciclu normal", adica la temperatura de 30-40 grade si durata de 50-60 minute.
Centrifugarea este recomandata sa reglezi in jur de 2/3 - 3/4 din turatia maxima, sa protejezi mecanismul (sa tina mai mult).
In cazuri rare, daca este nevoie de "fierbere", atunci temperatura se regleaza la 70-90 grade (cat permite masina).

| darrio2007 a răspuns:

Conteaza materialul, sintetic, bumbac etc. Conteaza sa nu le amesteci cu rufe colorate. Si temperatura.

| ibaal a răspuns:

Unele masini au program special, daca nu scrie pe masina numarul, cauta in cartea masinii si seteaza-l. Daca nu, pune la orice program vrei tu, setezi temperatura si rotatiile dorite ca nu ti le arunca afara daca nu sunt puse la "special"laughing

| Aube a răspuns:

Manual! Adica le sortezi tu si le pui pe rand in masina.
Programarea se face dupa tipul fibrei: bumbac, sintetic, amestec (b+c), matase, lana, etc. Asta pentru temperatura apei si viteza la stoarcere.