| SERIALS a întrebat:

Cum sa devii fericit?

Răspuns Câştigător
| BloodyLips a răspuns:

Ca sa nu tin un discurs tampit despre fericire, as spune ca este mai mult o chestiece tine de autosugestie.Straturile subconstientului sunt foarte sensibile la sugestiile dictate de constient. Dimineata gandeste-te ca o sa ai o zi buna, o sa ti se intample lucruri bune.Seara analizeaza toate lucrurile placute din ziua respectiva.Tu deja practici autosugestia, intr-o forma ce tinde spre pesimism, trebuie doar sa schimbi asta.Sau o lasi balta si lasi fericirea sa vina la tine, fara atatea analize. Cele mai bune lucruri din viata nu sunt planificate.

| KNST a răspuns (pentru BloodyLips):

Imi place raspunsul tau. Multa lume nu cunoaste faptul ca autosugestia dicteaza drumul, in cele mai multe cazuri.

24 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu te uita la ce nu ai, priveste la cit de mult ai, si bucura-te din plin de ceea ce ai.

| KNST a răspuns (pentru cristi202):

Cristi, ca de obicei... Oare, cand va invata omul ca nimic din ceea ce este material nu-i poate aduce adevarata fericire? Totul este mental, totul este sufletesc, asa-i? P.S. Corecteaza-ma, daca gresesc. happy

| MeForeverAlone a răspuns (pentru KNST):

Exact, atunci de ce nu te duci să trăiești pe un munte, fără absolut nimic, doar tu singur singurel? Că doar o să fii fericit chiar și fără lucruri sau mâncare, până la urmă totul este mental, totul este sufletesc. Cred că niște aer curat ți-ar prii binewinking

| cristi202 a răspuns (pentru KNST):

Da, se pare ca raspunsul meu e incomplet. Voiam sa zic ca totul tine de atitudine, de mental, sufletesc, cum zici tu, dar m-am oprit, crezind ca se intelege caci am spus si sa se bucure de ceea ce are, ori bucuria tine de atitudine (un bogat poate fi din cauza asta sarac, ca nu se bucura de ce are, iar un sarac poate fi bogat ca se bucura din plin de putinul ce-l are).
Omul nu va invata niciodata ca nimic din ceea ce este material nu-i poate aduce adevarata fericire. Materialul e prea izbitor, prea la vedere. E ca si atunci cand pui un copil bolnav sa aleaga intre pastila amara care il va face bine si bombonica care il face sa se simta bine pe moment. Efectul rapid dar de scurta durata e mai cautat decat cel ce ofera bucuria pe termen lung.

| KNST a răspuns (pentru MeForeverAlone):

Te agiti ca CO2 la iesirea din butelie. Puteai reduce totul la o singura postare inteligenta, dar ai preferat sa punctezi de mai multe ori, din pacate (pentru tine) fara efectul scontat. Jignesti gratuit atunci cand nu intelegi, apoi te erijezi in mare confesator. As putea sa-ti dau replici faine, pline de spirit si inteligenta, dar... nu cred ca ai putea discerne. Concluzie: te las in lumea ta. ROFL.

| KNST a răspuns (pentru cristi202):

Stiu ce spui, Cristi. Dupa cum observi, deja mi-am atras critici de la niste... oameni in deruta. Nu-i bai. Poate reusim sa-i facem a intelege ca suntem aici numai pentru a ne pregati pentru ceea ce va urma.winking

| MeForeverAlone a răspuns (pentru KNST):

Ai putea da replici faine, pline de spirit si inteligenta, dar...nu esti destul de inteligent ca sa le iventezi. tongue

| cristi202 a răspuns (pentru KNST):

Intotdeauna unul ca tine, care spune lucrurile direct, asa cum sunt, va avea parte de critici. Dar, vorba ta: nu-i bai! happy

| KNST a răspuns (pentru cristi202):

User-ul MeForeverAlone m-a banat, cica nu sunt prea inteligent. Eh, voiam sa-i dau o replica finuta, dar... ce sa-i faci, nu putem fi toti la fel, nu?winking

| cristi202 a răspuns (pentru KNST):

MeForeverAlone nu te cunoaste, dar imi place la tine mult faptul ca nu iti pui mintea cu cine nu merita! happy

| RainmakerX a răspuns:

Ori inveti sa te multumesti cu putin, ori inveti sa duci orice obiectiv la bun sfarsit.

| PersonajFictiv a răspuns:

Cand faci sport te simti bine.Ce inseamna asta? Ca mintea,trupul si sufletul sunt conectate.
Ca sa fi fericit, trebuie sa faci ceva pentru fiecare.
Hraneste-ti corpul cu sport, mintea cu informatii, iar sufletul, de exemplu, facand un bine altora. Am vazut la TV un batranel care platea produsele cumparate de cei care nu prea avea bani din supermarket, facand asta a scapat de depresie ( nu ma uit la tv mult, doar aud intamplator - si bine ca am auzit).
Avand grija de toate, intr-un mod corect, o sa te simti fericit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a fi fericit trebuie sa faci ceea ce iti place, sa stai cu oamenii pe care ii iubesti, sa nu iti pese de lucrurile negative din jurul tau, sa gandesti mereu pozitiv. Nu petrece timp cu persoanele care nu te fac sa te simti bine!

| christall a răspuns:

Sa fii impacat cu tine insuti si sa te iubesti pe tine si pe cei din jurul tau. Viata e trecatoare, trebuie traita frumos.

| MeForeverAlone a răspuns:

Fericirea nu e ceva ce găsești. E ceva ce vine din interior. Știi, multă lume crede că dacă ai bani mulți sau o femeie frumoasă ești fericit. Dar nu e așa. Un om poate fi fericit pentru orice lucru, fie el neînsemnat sau mare. Fericirea constă și în a fi mulțumit cu ceea ce viața ți-a dat. Nu mă refer neapărat să nu vrei mai mult, ci să fii recunoscător pentru ceea ce ai în comparație cu alții. Familie, casă, prieteni. Tu știi mai bine.
Gândește pozitiv. Lasă gândurile rele deoparte și începeți ziua cu un zâmbet. Adormi cu un zâmbet. Nu contează dacă ziua a trecut greu sau unii oameni te-au jignit. Asta e treaba lor, își fac rău singuri.
Când ești întrebat cum te simți, răspunde,, mă simt grozav" în loc de banalul bine. În felul ăsta atât tu cât și persoana care te-a întrebat vă veți simți,, grozav" happy
Fii mereu cu zâmbetul pe buze. Oferă bucurie și celor din jurul tău, chiar și doar pentru pentru că e soare afară. Spune-le glume prietenilor. Fericirea constă în a te simții bine în orice împrejurare. Viața nu e ușoară, dar e mai bine să trăim de parcă e totul rozwinking

| MeForeverAlone a răspuns:

Eu am vrut să-ți dau răspuns, asta e tot. Nu e vina mea că ești nemulțumit de orice ți-ar răspunde cineva, după comentariile pe care mi le-ai dat înțeleg și rostul întrebării tale. Ești o persoană care are mintea închisă și care gândește negativ orice s-ar întâmpla. Mie sincer mi-au plăcut toate răspunsurile care ți s-au dat. Simple sau complicate, răspunsurile au fost bune și satisfăcătoare, doar că pe tine te-au făcut doar să gândești ceva gen,, serios? Asta e fericirea pentru voi?"
Dacă ai fi știut să te bucuri pentru fiecare lucru ai fi râs la fiecare comentariu amuzant, dar tu ești unul din oamenii care știu doar să judece și să critice încontinuu. Baftă în continuare cu căutarea fericirii.

| MeForeverAlone a răspuns:

Exact, la asta se reduce totul. Dar tu ai prea puțină minte ca să înțelegi.

| Diavolulestefemeie a răspuns:

Mâncând cantități enorme de Nutella

| KNST a răspuns:

Renuntand la a fi tampit. Prin tampenie, incluzandu-se si postarea ta.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru KNST):

Știi, se zice că un tâmpit recunoaște alt tâmpit.

| Voro a răspuns:

Castigi la lotto. Nu-ti mai trebuie decat sanatate.

| Adiq a răspuns:

Masturbarea iti da un sentiment de autoplacere, deci bafta!

| Dacii2326 a răspuns:

Făcând ceea ce te face sa te simți bine