| Gx_Cryston_1988 a întrebat:

Cum sa fac sa elimin mirosul de igrasie din casa? Camerele sun izolate cu polistiren de 3 pe interior si esudat de 3 pe sub parchet

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Igrasia se formeaza intre eperet si izolarea interioara, care e foarte nesanatoasa pentru perete. Da jos izolarea interioara, curata partea mucegaita din tencuiala, trateaza peretele cu solutie antimucegai, lasa-l o vreme sa se usuce, apoi retencuieste, lasa iar sa se usuce si zgraveste.

| relian a răspuns:

De unde ai igrasie? Cum ai izolat si ce ai pus peste izolatie? Sa nu spui ca ai izolat cu polistiren si peste ai dat incarcatura de cimentlaughing
Daca asa ai facut atunci ai facut foarte prost.Cand izolezi un perete indiferent cai la exterior sau interior si dai cu ciment peste tot dracu ala e, adica peretele va face condens indiferent de situatie. Daca tu dai jos ce zic unia pe aici si faci izolare la exterior vei pati exact acelasi lucru ca si acum.
Trebuie sa retii un singur lucru si anume:ciomentu totdeauna este rece, deci va face condens, iar gipsu este totdeauna cald, adica peste izolatia aia de la interior pui rigips si nu vei mai avea niciodata dar absolut niciodata igrasie si ce mai spui tu.

Pune tu sa faci izlare cum te sfatuie unia pe aici si dupa mai vorbim.Aici este f simplu asta e fizica, transfer de temperatura de materiale folosite.Ca tu sa nu mai ai condens pe pereti actuali, trebuie sa faci caldura tot timpul, dar tot timpul zi si noapte, adica sa mentii o temperatura constanta, astfel incat dupa stiu si eu 2-3 saptamani peretii aia sa se incalzeasca,dar asa o sa dai faliment laughing

Acu daca tu te apuci si dai jos izolatia ce ai facut-o la interior si o faci la exterior, iar la interior dai incarcatura de ciment cum te sfatuie unia pe aici vei fi exact in aceiasi situatie, ba si mai prost laughing va trebuie sa cheltui mai mult la caldura.

Mucegaiul tau si condensu tau este pe perete in casa, nu este intre prete si izolatie asa cum zic unia pe aici corect? Nu ai cum avea intre perete si izolatie condens, nu a cum, este imposibil.Doara daca ai pus polistirenu ala asa nelipit sa zic,astfel ca aerul ar putea patrunde acolo, aerul cald si cu zidu rece sa faca condens.Dar daca tu ai dat incarcatura de ciment pepste izolatie aerul nu are cum patrunde, deci bag mana in foc ca condensu si igrasia aia sunt la interior, adica in camera pe peretele incarcat.

Cum sa elimini asta? Simplu dai jos incarcatura aia de ciment ce ai pus peste izolatie, bati ceva profile pe pereti si pui rigips, asta este singura solutie ca sa scapi de problema. Daca faci altfel vei ajunge peste 1 an exact in aceiasi situatie, o sa iti aduci aminte ce rahat zic eu pe aici laughing.Eu locuiesc in America unde toti peretii interior sunt din rigips, aici nu exista tencuiala de ciment, iar in pereti este izolatie, nu am vazut in viata mea igrasie ori peretele sa faca condens, indiferet de temperatura.La fel sunt casele sin canda unde iarna sunt temp asa lejer de minus 40 de grade si asta nu o zi doua iarna de 6 luni cap coada laughing si nu am vazut la vreo casa ce se intampla la voi cu rahaturi de ciment cu incarcatura de ciment, cei frate prostia asta? De unde luati sau copiati rahaturile astea? Cermaica pe pereti la bucatraie laughing ceramica pe jos la bucatraie da cei acolo la voi e ecuatoru? Ceramica si beton folosesti la ecuatoir ca astea tin racoare laughing nu unde e iarna.Dar na probabil ati vazut prin Italia, asa mi-au spus multi ca asa se face in Italia asa fac acum si romanii laughing dar acum italienii deja au trcut la parchet din ala gros, aia toata iarna tremura de frig, si manaca de sub fund vorba romanului sa nu faca caldura, la ei in casa iarna sta si tremuri e ca sin frigider.Stiu f bine ca am fost la aia, am rude acolo care asa stau la 4-7 grade fara foc si cu ceramica in toata casa laughing stau exact can frigider.Acum mai nou unia deja siau dat seama si pun toata casa parchet cat mai gros.Dar contiua sa puna la bucatarie pe pereti ceramica laughing dao frate la jalea cei aia? La bucatarie la baie peretii se fac exact la fel din rigips, doara deasupra aragazului pe perteete se pune putina ceramica ca acolo murdaresti.Si la dus daca ai dus, daca ai cada se pune doara un rand atat de ceramica, sa nu se ude peretele de rigisp.Asa au casele americanii si canadienii, iar eu nu am vazut in nici o casa la nimeni nici un condens si nici o igrasie si am intrat in sute, mii de case.Betonu este bun la fundatie si ca si structura, restul numai rigips care este cald.
Daca locuiesti la ecuator atunci ceramica toata casa si pe jos si pe pereti sa faci racoare laughing

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Elimini polistirenul interior ca sa dispara mucegaiul dintre el si perete; astfel permiti tencuielii "sa respire"! Intre polistiren si tencuiala se formeaza condens, care favorizeaza permanentizarea mucegaiului!

| Peridava a răspuns:

Eu am mai spus pe aici ca izolarea pe interior nu este buna. Si vreo 30 au sarit sa ma contrazica, sa-mi ceara "documentare stiintifica", sa afirme ca ei au renovat multe case si alte baliverne. Izolarea pe interior nu e buna pentru ca nu permite peretelui sa respire. Si automat face condens ceea ce duce la aparitia igrasiei.
Dai polistirenul jos, lasi sa se usuce bine (profita de caldura de acum) si apoi tencuiesti si zugravesti clasic. Sub parchet, poate ramane. Daca ai nevoie de izolare, fa-o pe dinafara.

| relian a răspuns (pentru Peridava):

Izolarea la interior este ce amai buna,dar nu cum crezi tu sau cum a facut respectivu,nu izolezi apoi incarci cu beton,asta e cea mai mare magarie prostie zii cum vrei. Izolezi cu polistiren dar lipit,fara spatii,nu stiu cum anume izolati voi, deci daca e polistiren trebuie lipit de perete, apoi peste nu bagi tencuaiala de ciment, se pune rigips si nu o sa mai ai in viata ta igrasie, nu exista asa ceva.A sa sa spui ca nu-i bun ceva, fara sa ai habar cum se face normal ca spui.Deci niciodata nu se incarca peretii cu ciment, niciodata, cimentu este rece, ai pus izolatia aia degeaba laughing Iara daca scoate ce spui tu si incarca cu ciment sa te atii dupa igrarsie la greu.Pai tu faci focu tot timpul cumva? In cazu ca izolezi la exterior cum spui tu sau cum fac majoritatea, peretii aia din beton unde stau? Sa nu spui ca stau in aer, stau pe pamant corect? Pamantu ala iarna cum e? Pamantu pe care sta fundatia ta are legatura cu exterioru? Are si toata raceala de afara trece prin fundatie si ajunge la tine in casa laughing cu toata izlarea ta exterioara indiferent ce grosime ar avea.Cand o sa pui mana pe perete o sa fie rece bocna chiar daca in aer tem este de 25 de grade.Cum ai stins focu, caldura deja se face congelator, te trezesti cu bruma la gura dimineata laughing asta e izolarea la exterior.

Izolarea la interior presupune izolarea si deasupra rigips deci niciodata tencuaiala de ciment, ca normal face condens, cmentu e totdeauna rece, gipsul este cald. Daca ai stii ceva fizica poate ai stii cum msta treaba.

| ItsMaxi a răspuns:

Cel mai sigur cauti un mester, sa iti spuna cum sta treaba ca ei se pricep cel mai bine, sau poti sa dai cu var sa reimprospatezi mirosul

| ViolaTM a răspuns:

Cumpăra dezumidificatror. Sau cheama o firma care are. De obicei cele de construcţii /finisaje au. Şi până atunci. Ia sprya de baie. Ala ieftin. Şi da-l pe mucegai vezi pe unde ai. Se mai trage. Dai chiar de aproape. De ex. Dacă ai în colţ sus şi ni ajungi ia un scaun şi acoperă cu spray toată suprafata mucegaita.