| AvalohAlyn a întrebat:

Cum să-mi fac o limonada sănătoasă, acasă?

Răspuns Câştigător
| xkapt5 a răspuns:

- 1 lămâie
- 2 linguri miere de albine
- 1 cană cu gheaţă
- 2 căni cu apă rece

Spală foarte bine lămâia, scoate-i sâmburii şi zona albă groasă din mijloc, taie-o în 4 şi pune-o în blender cu tot cu coajă, adaugă şi restul ingredientelor şi pune aparatul în funcţiune.
O băutură delicioasă, sănătoasă şi rapid de făcut.

Pentru un plus de savoare poţi să adaugi şi câteva frunze de mentă atât în blender cât şi la final ca decor.

În cazul în care vrei să transformi limonada într-un aliat şi mai puternic poţi să mai adaugi în blender câteva feliuţe de ghimbir proaspăt.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru xkapt5):

Si niste menta face minuni!

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

E greu sa storci o lămâie, sa adaugi apa și eventual zahar după gust?

| FonAfon a răspuns (pentru Catrice):

Contează și ce fel de zahăr. AvalohAfrodius19 a întrebat cum să-și facă o limonadă SĂNĂTOASĂ.

| Celcestietot a răspuns:

Eu am incercat odată așa și a fost foarte bună. Îți dau un sfat, nu trebuie să te iei după mine neapărat, deci nu dai vina pe mine daca nu îți place, te-am avertizat. Poți stoarce cate lamai vrei, pui zahar cât dorești, apa minerala câtă dorești, și puțină sare de lămâie, după le amesteci. Am spus cât dorești, că nu știu cât de mult vrei sa faci cantitativ.