| lilica_6851 a întrebat:

Cum sa scap de molii fara sa folosesc naftalina? Nu suport mirosul!

19 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Am avut si eu o astfel de problema si pana nu am gasit cauza (se aflau intr-o patura din lana pe care nu o mai folosise de vreo 2 ani) nu am reusit sa scap sub nicio forma de ele. Am incercat cu toate modurile posibile si imposibile dar fara roade

| remus a răspuns:

Pune in dulapuri intre haine buchete de levantica, pelin sau busuioc, in saculeti de panza.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Cu Raid antimolii, coji de portocala,... ziare

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu pun coji de portocale in fiecare raft, insa cu mare atentie, caci nu trebuie sa atinga hainele. Le las acolo pana se usuca. Reusita este la indemana si 100% sigura.

| mioara a răspuns:

Scapa de lucrurile de lana si pune levantica.

auran
| auran a răspuns:

Aplici ce a spus Minerva sau, exista niste hartii tot antimolii - le gasesti pe acelasi raft cu celelelate produse pentru molii in hipermarketuri si, nu au nici un fel de miros (nici eu nu suport mirosul)

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Exista la supermarket Carrefour, sunt niste cutii speciale pentru molii.Cutia este verde si cu o molie pe ea, are 2 fasii lipiciose. Cum le montezi prin lipire la bucatarie sau in debara, incep sa apara, pentru ca pe ele au o solutie, care le atrage.Sunt foarte bune, eu am folosit si numai am.

mlm
| mlm a răspuns:

Aterisiti toate incaperile unde aveti molii, apoi folositi Raid anti molii, sau coji de portocale, moliile mai dispar si daca in locul unde sint ai pus o pagina de ziar, nu suporta mirosul de tus tipografic.

| leluc a răspuns:

Frunze de tutun uscate, lavanda sau Raid pentru molii din magazin

| DiMoDi a răspuns:

Dacă eşti alergică la insecticidele spray, cumpără de la o farmacie veterinară sau un magazin cu produse pentru protecţia plantelor, o fiolă de Regis (costa 1-2 ron) sau alt produs pentru gândacii de Colorado şi dizolv-o în 2 l apă. Stropeşti cu ea peste tot prin dulap că nu pătează şi repeţi operaţiunea după 4 săptămâni (perioada de eclozare a puilor de molii). Eu dau cu soluţia asta în fiecare toamnă şi primăvară preventiv şi văd că nu mai am probleme happy E eficientă şi pentru muşte şi ţânţari, dacă ungi cu ea ramele şi plasele de la geamuri, măcar o dată pe săptămână. happy

| csintalan a răspuns:

Leluc a scris tot ce se putea corect, dar eu mai adaug frunzele de muscate.

| valsulnorilor a răspuns:

Desfaci un pachet cu tigari si pui printre haine tigari si moliile mor.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu lavanda sau pelin (se pun la uscat ca orice planta medicinala si apoi se pun in dulap in saculeti de panza, eventual)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu frunze de nuc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frunze de nuc maria

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune in rafturile sifonierului frunze verzi de nuc(si prin camera). Schimba-le cand se ofilesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raid pentru molii 4 anotimpuri. Este foarte bun.