| rolanddan12 a întrebat:

CUM SA SCAP DE MUCEGAIUL DIN COLTURILE TAVANULUI? Am peretii casei din caramida normala si tavanul din scandura, trestie, si mortar pese el. A aparut numai in aceasta iarna cand am pus geamuri si usi de termopan...

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

N-are a fwce termopanu, poate daca e din aluminiu ala nu-i bun, aluminiu transfera rapid temperatura, deci pentru RO e bun PVC termopan cu pvc. Eventual pune ceva izolatie pe pod daca ai, ceva saltele de vata minerala.La ce punsti voi usi de genu asta nu stiu.Hai ca ferestre e bine dar sa fie cum am zis din PVC dar usile din lemn, afara o usa din lemn sanatoasa, iar in interior din astea ieftine.Chestia e ca tavanul tau era bine daca era din lemn, de ce o fi pus aia mortar habar nu am, asta e cea mai mare timpenie sa incarci casa la interior cu ciment.Pai ala e rece, tu nu incalzesti casa tot timp zi si noapte, deci cand s-a racit nitel ala e.Si cand este cald in casa pune mina pe tava si o sa vezi ca este rece.Ar fi bine sa dai teculiala aia jos, dai trestia jos, pui in pod peste scindura aia saltele de vata iar in interior pui rigips prinse de scinduile alea, daca is drepte.Si asa rezolvi sigur, garantat sa nu mai ai condens, mucegai ce ai tu.Dar aia te costa, dar aia e nai cei face, nu am mai auzit pana acum sa pui trestie si sa dai cu ciment, astea se facea acu o suta de ani.

| rolanddan12 explică (pentru relian):

Ms dar peste saltelele de vata din pod ce pot pune?

| relian a răspuns (pentru rolanddan12):

Ce poti sa pui? Ppai nu pui nimic, deci daca stiu si eu vrei sa faci in pod un spatiu sa depozitezi ceva ai putea sa pui osb si faci asa un podet si iti depozitezi lucruri care nu-ti trebuiesc asa des. Daca nu folosesti podu pentru asa ceva atunci nu pui absolut nimic.Sa nu pui cumva folie peste vata ca va condensa si vata aia se va uda.Nu pui nimic cum am zis,saltele alea vin cu o hartie, adica vata este lipita pe acea hartie uneori, probabil sunt si fara hartie, daca are hartie o indesi bine intre leturi ce ai acolo, deci poti lua si fara hartie, aia cu hartie se foloseste la pereti sa poata fi prinsa sa nu cada.Deci nu pui nimic, doar sa fie pusa peste tot.Ai putea pune si vata suflata, dar in RO nu cred ca se practica asa ceva, deci n-are rost sa vorbim, is mai bune saltelele.

5 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Scoti termopanele si pui tamplarie din lemn.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Termopanele sunt de calitate slaba sau facaturi chiar daca scrie "Rehau"! Igrasia se arde cu slam dupa sudura autogen, e o pasta care arde orice ciuperca a peretilor si tavanelor, igrasia e cancer la plamani, ok! Deci bidinea, manusi, pasta recuperata din generatorul de sudura, se dilueaza cu apa si se da pe peretii curatati de, glet si vopsea, altfel nu scapi, daca mai cade si ceva tencuiala nu i problema, se repara!

| Marius00E a răspuns:

Îmbrăcat camera cu polistiren