| Mihaa22 a întrebat:

Cum sa scap de petele te pe termopane? Nu e mizerie ca am încercat diferite soluții pentru pete, etc. Am frecat pe ele de mi-a venit rau dar cred ca ori e "îmbibată" deja pata sau ce o fi ori e zgârietură, oricum nu stiu ce sa i fac sa nu se mai vadă. Idei?

Răspuns Câştigător
| nukeyly a răspuns:

happy orice pata de pe sticla o scoti cu smirgel, dar ramane sticla zgariata mata, asa a facut bunica, si m-a intrebat dupa de solutii:
da bunica sigur: du-te ia alt geam.

2. Alcool tehnic-curata diverse-nu ataca plasticul,
alcool izopropilic curata diverse este peste cel tehnic

3. diluant universal 509 ramane unsuros ataca palsticul=il face mat daca este lucios,
diluant auto nitro 209, NU ramane unsuros, ataca palsticul,

diluant tikurila asta e de 3 ori pretul diluantului clasic dar nu are miros! si are proprietati premium_ Solvent organic Everal Thinner 1050, TikkurilaPreț normal ~30 ron 1L_cu asta am scos
fumul negru bagat in porii unei mobile de pal albe_sau pasta verde de spalat pe mani pentru ateliere_

4. sprei WD40 unge mecanisme, deblocheaza parti rugunite, pus pe orice balon il sparge in secunde, si curata multe gen ulei ars de masina de pe maini repede, nu usuca pielea ca diluantul, ramane unsuros si trebuie sters in curat, proiectat de Nasa pentru alte aplicatii a fost redirectionat spre public si e un succes.

5. si ultima frontiera acetona[aia de curata lacul de pe unghiile cotoroantelor tunate] curata orice inclusiv spuma poliuretanica, ataca plasticul, usuca pielea ca si diluantul.

A nu se inspira vaporii organici de la cele mentionate mai sus.
ore intregi sau in soare turbat, minute ocazional teoretic nu-i bai.

Chiar de este o zgarietura fina cu jeg micoscopic in ea cu ce am zis mai sus se curata.

Daca plasticul, tocul e obosit de vreme, de soare, UV la greu, schimbi tocul sau il autocolantezi[scoci colorat A-Z cu proprietati multiple UV ETC care are la baza lipici pe baza de solvent clasic se lipeste ca scociul INSTANT sau pe baza de apa - DAI puf puf cu apa il pui il ajustezi il intinzi cu o bucata de pasla specifica tare se usuca si lipeste la evaporarea apei]

funda fundita?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te referi la sticla de la termopan sau la tocul de plastic?

| IceRope a răspuns:

Până la urmă ce este, pată sau zgârietură?