| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scot mirosul din frigider?

Răspuns Câştigător
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Il dezgheti si il cureti cu apa cu solutii de curatare iar dupa aceea il lasi sa se aeriseasca cateva ore.

9 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Tii in permanenta o cescuta cu bicarbonat de sodiu! Absoarbe mirosurile neplacute! Se schimba o data pe luna!
E bine ca vasele sa fie acoperite in frigider...pentru a evita raspandirea mirosurilor... Totul sa fie in caserole inchise etans...

| lost.in.rain a răspuns:

Mai multe variante:
1. dupa dezghetare spala cu o solutie de apa cu otet;
2. arde 2 linguri de zahar si apoi pue vasul respectiv in frigider, si lasa-l inchis pentru 5 min.
3. tine pe un raft in frigider o cescuta in care pui bicarbonat de sodiu, pe care il schimbi saptamanal; in loc de bicarbonat de sodiu mai poti folosi cafea macinata sau o felie de paine inmuiata in lapte (felia de paine se schimba la 2 zile).

| carmen_9743 a răspuns:

Cauta in comert deo de frigider!(pentru intretinere)
nu pune nimic neacoperit (ca sa eviti emanarea mirosurilor)
si ca sa scoti mirosul neplacut (care evident se duce si spre alte alimente) spala-l si lasa deschisa usa o noapte pentru aerisire. Pe viitor asculta la baba: e mai usor sa previi, decat sa tratezi. Totul acoperit si n-o sa miroasa niciodata urat!

| NoName_9903 a răspuns:

Exista in hipermarketuri deodorante speciale pentru frigider, care dureaza aproximativ 3 luni. In afara de deodorant, ai grija ca toate alimentele sa fie acoperite cu folie de aluminiu, sau pastrate in caserole cu capac. Poti, de asemenea, sa pui in frigider un pahar cu putin otet care sa absoarba mirosurile neplacute.

Alte răspunsuri
| Daniel TM a răspuns:

Il speli cu apa cu otet. si apoi il lasi sa se aeriseasca vreo 4-5 ore.

| gemina42 a răspuns:

Pune o lamaie taiata in doua, o sa vezi ca mirosul dispare.

| bella62 a răspuns:

Poti tine in frigider in permanenta o cescuta cu otet pe care o vei schimba din cind in cind

| Preda_Flori_1958 a răspuns:

Se pune bicarbonat in frigider intr-un paharut pe use sau in interior.In apa cu care se clateste frigiderul se pune otet.