| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa vopsesc o camera?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cu bidineaua. Sau cu trafaletul. Sau cu PaintRunner. happy

| Violleta2022 a răspuns:

Cu pensula, bidineaua sau aspiratorul!

| anonimg a răspuns:

Dacă peretii par decojiti, atunci decojește-i si da cu glet total; dacă sunt decojiti pe alocuri, dai cu glet local. După ce s-a uscat gletul, îl finisezi cu un burete cu șmingher.
Cu glet sau fără glet, înainte de a aplica vopseaua lavabila cu un trafarete, tot cu un trafarete dai cu amorsa pe perete. Altfel noua lavabila nu-ti va prinde si se va decoji. Este suficient o singură mână de amorsă. Dar dacă dai altă culoare, este nevoie să dai două mâini de lavabila. (Intre două mâini de lavabila nu se mai dă amorsă).
Tu trebuie să calculezi suprafața pereților in metri patrati înmulțind înălțimea cu lungimea acestora, pentru ca să știi câtă amorsa si câtă lavabila ai nevoie.
Daca folosesti trafaretele, a doua mana de lavabila (daca dai două) se dilueaza obligatoriu.
Daca o sa folosesti pistol, lavabila trebuie diluată la fiecare mână dată.
Nu te uiti dupa cel, mai scump sau cel mai ieftin trafarete. Ai nevoie de unul mare si de unul mic. Ai nevoie si de o sita de stergere a trafaretului. Produsele marca Lumi tools sunt cele mai bune in raport pret-calitate. Gasesti tot ce iti trebuie in Dedeman.
Succes!
Nu uita să-ti iei o sapca si mănuși.winking

| Luizaaa a răspuns:

Eu îți recomand culorile calde, deschise să fie cat mai luminoasă camera. Specialiștii mai spun ca, culoarea pe care o ai in camera îți schimbă dispoziția. Nu știu cât de adevărat e, dar caută pe Google sa te informezi.

| JesseH a răspuns:

Alb.
E luminos, curat, dă senzația de spațiu și e ușor de retușat. Merge cu orice culori mai ai prin cameră (mobilier etc).